burevestnik.bg - Мобилна версия


От АИКБ не подкрепиха бюджета на Касата

От АИКБ не подкрепиха бюджета на Касата

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) не подкрепи бюджета за НЗОК 2020. Това стана по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) работодателите, синдикатите и държавата обсъдиха и проектите за бюджетите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и на Здравната каса, съобщи dariknews.bg.

От КРИБ подкрепиха така предложения бюджет и приветстваха увеличаването на разходите за здраве. Те изтъкнаха, че допълнителният публичен ресурс в здравеопазването е инвестиция в икономиката и благоденствието на нацията.

От АИКБ обаче смятат, че заплащането на извършените здравни услуги трябва да е функция на резултатите, а ефективността и ефикасността на здравноосигурителната система ще се повиши, ако се създаде конкурентна среда и се демонополизира дейността на НЗОК.

Индустриалците препоръчват увеличаване на дела на разходите за превенция и профилактика за сметка на дела на разходите за болнична медицинска помощ и разходите за медикаменти. Пледира се за въвеждането на модел, при който стремежът и акцентът е хората да не се разболяват, да се улавят в ранен стадии отклоненията, а не да се печели от лекуване на скъпоструващи тежки заболявания, когато лечението е станало вече непоправимо късно.

Според Българската стопанска камара (БСК) с предложения проект на бюджет се възпроизвежда рамката за недофинансиране на дейността на НЗОК от предишните години.

В проектобюджета на НЗОК за 2020 г. не се предвижда значително увеличаване на публичните средства за здравеопазване, чиито размер като дял от БВП достига 4,5 %, при над 6-11% в редица държави-членки на ЕС, пише в становището на организацията. Според тях във финансовият документ също така липсва решение за ограничаване на разходите за лекарства, които достигат до 30% от бюджета, при средно равнище за страните от ЕС 15-18%. Друг проблем, изтъкнат от организацията е, че размерът на осигурителните вноски, които държавата превежда не съответства на реалните разходи за лечение. За 2020 г. вноската от държавата за едно лице ще е около 34 лв. при среден размер, дължим за осигурени лица по трудови отношения, от 80 лв., допълват от БСК.

По време на заседанието на НСТС от бизнеса се обявиха срещу вдигането на минималната работна заплата, както и срещу запазването на модела работодателят да плаща първите три дни от болничните. В бюджета на ДОО се предвижда от 1 юли 2020 година пенсиите, отпуснати до 31 декември 2019 година, включително, да се увеличат с 6,7 на сто, от същата дата минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст се увеличава от 219, 43 лв. на 234,13 лв. От 1 юли 2020 година социалната пенсия за старост се увеличава от 132,74 лв. на 141,63 лв. - с 6,7 на сто. Таванът на пенсиите остава 1200 лева. Очаква се и минималната заплата от 1 януари да скочи от 560 лева на 610 лева. Запазва се размерът на обезщетението за майките за отглеждане на второ дете на 380 лева. Без промяна остава и обезщетението за безработица.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   D%u1

Още по темата