Истинските преговори за НРД 2017 тепърва започват. Финансовите параметри се различават с малко в сравнение с миналата година и са от порядъка на 242 млн. лева в повече, но и тази година има доста сериозни средства, които трябва да се изплатят за миналата година за надлимитна дейност на болниците. Така че реално увеличение почти няма. Това каза главният секретар на Българския лекарски съюз д-р Стоян Борисов пред телевизия „Европа“.
По думите му увеличението, което БЛС иска от 188 млн. лева за болнична помощ и 8 млн. за специалистите в извънболнична помощ е от резерва на НЗОК. „Беше договорено преди време резервът на НЗОК, който е от порядъка на 346 млн. лева да бъде разпределен от 1 април на 90% , т.е. остават около 35-36 млн. лева, които не се пипат. И ние правим разчет на тези пари от резерва“, каза д-р Борисов.
От същите пари е и увеличението на цените на 70 клинични пътеки, за което се борят от БЛС. „Искаме това увеличение главно заради данни, които сме получили от бордовете по специалности, че тези клинични пътеки са недофинансирани. Те са основно в областта на пулмологията и ражданията, както и на тежките онкологични операции“, поясни д-р Борисов.
БЛС предлага и увеличаване цените на прегледите при личен лекар, специалист и на лекарите, работещи в експертните комисии. „Искаме да обърнем внимание на специалистите в извънболничната медицинска помощ, защото смятаме, че техният труд е недооценен. Един преглед за ТЕЛК е 5 лева. Не е възможно, няма как един преглед от лекар да струва 5 лева. За диспансерните прегледи увеличението, което предвиждаме е минимално – от 19 на 20 лева. При профилактичните прегледи – цената е 9-10 лева на преглед в детското здравеопазване. Искаме да увеличим цената им, в порядъка на 0,50 лева, което нищо не е. Защото скоро излезе постановление, че при нарушение лекарите могат да бъдат съдени за 500 000 лева“, каза д-р Борисов.
По думите му основната заплата на лекарите в болнична помощ се движи между 800 и 1300 лева. „Не се заплаща повече от едно дежурство, а допълнителните средства от избор на екип са само при хирургичните специалности или от възможността човек да работи на второ и трето място. Вследствие на тази недооцененост все повече лекари напускат България. Около 500 документа издаваме за година за напускане на страната. Половината се завръщат, но 250 лекари на година пак е много“, каза още д-р Борисов.
Според него персоналният финансов документ ще е просто едно сведение, което ще се издава в същия ден, в който се дава епикризата на болния. „Това е счетоводен документ, който включва и фонд работна заплата на лекаря, но и това, което самият пациент е заплатил. Надяваме се, това да покаже истинската цена клиничните пътеки. От друга страна ние сме разработили методика за оценяване на медицинския труд. Може обаче да се наложи да се назначава допълнителен персонал и ще бъде особено трудно първите няколко месеци“, поясни д-р Борисов.
Коментари по темата