„От 2014 г. до сега е спряна доставката на 300 медикамента - главно за лечение на онкологични и неврологични заболявания. Това посочи д-р Султанка Петрова, депутат от Патриотичния фронт. През 2014 г. от пазара са изтеглени 97 лекарства, през 2015 г. -127, а само до юни 2016 г. в аптеките са изчезнали 73“, четем днес в „24 часа“, който отбелязва, че данните са на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ).
„Решение на проблема д-р Петрова вижда в т.нар. лекарствена борса, която не само би задоволила пазара, но и би свалила някои цени“, допълва изданието.
„Монитор“ пък оповестява, че надзорът на касата ще дискутира с производителите на лекарства какви отстъпки те могат да направят в цените на медикаментите, реимбурсирани от нея. Изданието уточнява, че това ще стане на заседание на надзорници на 31 август.
„През миналата година въпреки амбициите такава договореност не бе постигната, припомни надзорникът от квотата на здравноосигурените д-р Иван Кокалов. Сега амбицията е да се постигнат отстъпки, за да не излезе касата на дефицит, особено с лекарствата за онкоболни и пациентите, засегнати от заболявания на кръвта, тъй като това са едни от най-скъпите медикаменти, поясни надзорникът“, пише още ежедневникът.
„Сега“ пък се спира на думите на началника на ВМА проф. Николай Петров при вчерашното му гостуване в БНТ. „Черните пари вече вървят по други пътеки - през цената на медицинското изделие. Това е тема, по която малко хора биха искали да говорят, защото е сложна, а може би и опасна“, заяви началникът на ВМА ген.-майор проф. Николай Петров пред БНТ. Според него няма конфликт между производителите на медицински изделия, фармацевтите и потребителите. "Това е схема. Ако някой търговец надува цените, той е принуден. Най-често от купувача", каза Петров.
Отчетите на държавните болници за първите шест месеца на годината сочат, че между 2 и 40 на сто от приходите на лечебните заведения са от кешови плащания от пациенти. Голяма част от тези пари са за медицински изделия. Здравната каса плаща до определено ниво някои консумативи - стентове, протези, клапи, стави, лещи. Над него пациентите доплащат, освен това има голям брой изделия, които изобщо не се покриват от касата.
От друга страна, държавата не регулира по никакъв начин цените на консумативите. През 2011 г. Националната агенция по приходите разкри схема, при която фирма за медицински изделия е платила 8 млн. лв. комисиони на 136 лекари за 5 години. Медиците са насочвали болните към определена фирма, след което са получавали комисиона за продажбата. Обществена тайна е, че това е масова практика в специалности като ортопедия и неврохирургия“, пише вестникът.
Коментари по темата