burevestnik.bg - Мобилна версия


От вестниците: Пари за болници, сигнал срещу шеф на каса, психопрегледи за учителите

„Здравната каса принуждава лечебните заведения сами да се отказват от законно дължими и разходвани средства, които подлежат на реимбурсиране (изплащане от страна на НЗОК), като ги кара да разписват анекси за вече лекувани пациенти за декември 2016 г. За проблема съобщиха няколко болнични сдружения и Центърът за защита правата в здравеопазването”, четем днес в „Труд”.

„В сряда, 28-и, стана ясно, че бюджетите на лечебните заведения за декември са орязани с 15% спрямо предишните месеци. Проблемът е, че в края на месеца болниците вече са извършили дейностите си и разходите за здравноосигурените лица са направени”, отбелязва изданието.

„Задлъжнялостта на болниците за 2016 г. към доставчици на услуги, дистрибутори на медикаменти и др. е била над 700 млн. лева към октомври. Само за една година дълговете им са се увеличили с 60 млн. лева - в края на 2014 г. те са възлизали на 720 млн. лв., а година по-късно надвишават 780 милиона.

Успоредно с нарастването на задълженията на лечебните заведения се увеличава и доплащането от страна на пациентите”, пише още вестникът и допълва: „Задълженията на самата здравна каса за тази и минали години към болници и аптеки в страната, както и към чужди клиники и фондове, са в размер на над 300 млн. лв. От тях 52 млн. лв. са към аптеки, болнични заведения и зъболекари в България за 2016 г., а 55 млн. лв. към лечебниците ни за 2015 г.”

„Телеграф” съобщава за лечебно заведение, което е подало сигнал срещу шеф на районна каса. „Университетската болница в Русе изпрати сигнал срещу директора на Здравната каса в града Калоян Копчев с мотив, че е нарушил правилата при извършване на проверка в здравното заведение и се е държал грубо и арогантно”, четем в ежедневника.

„Сигналът е изпратен до министъра на здравеопазването в оставка д-р Петър Москов, управителя на НЗОК д-р Глинка Комитов и Районната прокуратура в Русе. Според съобщението Копчев се е появил на територията на лечебното заведение заедно с екип на предаването "Господари на ефира". Шефът на РЗОК - Русе обяснил, че целта на посещението е извършване на проверка в отделението по физикална и рехабилитационна медицина. Охраната на болницата отказала да ги допусне и възникнал скандал. „Важно е да се отбележи, че към настоящия момент г-н Копчев е в законоустановен отпуск. Същият е бил във видимо нетрезво състояние”, посочват от здравното заведение”, пише още вестникът и допълва: „Калоян Копчев коментира, че твърденията на ръководството на болницата не отговарят на истината. Той не отрече, че наистина е в отпуск. Целта била да се установи дали пациентите се пускат да си ходят в къщи, а в същото време се водят по документи в болницата”.

„24 часа” съобщава за откриването на нощен кабинет във Враца. „Продължителната дискусия между спешното отделение на врачанската болница и джипитата в областта приключи благоприятно за пациентите, съобщиха от Дружеството на общо практикуващите лекари във Врачанска област. Председателят д-р Емил Миленков и неговата заместничка д-р Даниела Торбова казаха, че от началото на 2017 г. във Враца започва да действа поддържан от дружеството дежурен кабинет, разкрит в "Дауд медицински център", който се намира на новата търговска улица в кв. "Дъбника". Кабинетът ще работи всеки ден от 20 ч до 8 сутринта на другия ден. Обслужващите го лекари ще приемат пациенти, които досега са търсили спешния център”, информира публикацията.

„Монитор” пък се спира на наредбата, която задължаваше учителите да минават на психопреглед и промените, готвени в нея. „Учителите да минават на психотест през период между 3 и 5 години. Такава промяна в наредбата, която изискваше ежегодни медицински прегледи при психиатър за педагозите, е приета от Отрасловия съвет на МОН. Това съобщи пред „Монитор” зам.-министърът на образованието в оставка Диян Стаматов. Какви обаче ще бъдат окончателните текстове все още не е ясно, защото промените трябва да бъдат съгласувани и приети и от МЗ. Психотестовете обаче остават задължителни за новите учители, преди да бъдат назначени на работа”, посочва материалът и припомня: „За промени на наредба 4, която беше спусната от здравното ведомство, се заговори след масовото недоволство на учителите, породено от идеята да подлежат на преглед при психиатър всяка година.”


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Tjgp

Още от Новини