burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Дълговете на болниците, отново опит за ограничаване на износа на медикаменти, лекарствен туризъм

От печата:  Дълговете на болниците, отново опит за ограничаване на износа на медикаменти, лекарствен туризъм

Болниците с над 50% държавно участие имат общо 428 254 млн. лв. задължения, от които просрочените са 159 669 млн., пише в обширен материал по темата в днешния си брой „24 часа“.  Недофинансирането на медицинските дейности е основната причина да се трупат дългове, като публичното финансиране на лечението в България е средно с около 30% по-ниско от реалната цена, допълва изданието, позовавайки се на доклади на чужди експерти. При тежките случаи недофинансирането може и да надхвърли 50%, а разликата остава за сметка на болницата.

В резултат болниците - търговски дружества, при увеличаване на дейността си вдигат приходите от здравната каса, но също и загубите си. Колкото са по-големи и многопрофилни, разширяват портфолиото си и осигуряват нова апаратура, толкова повече губят.  И още - цените на пътеките се задържат без увеличение с години, докато колективният трудов договор за здравеопазването например е променен 2 пъти в посока на по-високи заплати. Цените на тока, водата и парното също вървят само нагоре. Навлизат нови медицински устройства, методи, изделия, апаратура и обществото очаква модерно лечение. То обаче не е финансово осигурено чрез пътеките. Спешните отделения, които изискват и поддържането на денонощна лаборатория, екипи, образна диагностика, са сред най-сериозните "тежести" на болниците. Те по правило са губещи, ползата е увеличен поток пациенти. Най-тежката спешност обаче - политравми от катастрофи, усложнения след тежки операции и др., пак носи загуби. Болниците работят с бюджетни лимити от здравната каса, отбелязва още изданието, като припомня, че изработеното над тези рамки се нарича "надлимитна дейност", макар че нормативно понятието бе заличено. Големите болници имат такова неразплатено натрупване от 2015 г. насам и чакат общо 59 млн. лв.

Печатът се спира отново и на подготвените промени в Закона за хуманната медицина.
Между 50 000 и 100 000 лева глоба за търговец на едро, който незаконно изнася лекарства, пише по темата „Стандарт“. Ако търговец на едро не изпълни някое от задълженията, свързани с паралелния износ на медикаменти в ЕС, го заплашва санкция от 10 000 до 25 000 лв. За аптека с нарушения наказанието е до 20 000 лв.
Министерството на здравеопазването отново опитва да прокара възможност износът на лекарства от България да може да бъде ограничаван, ако е установено, че в страната има недостиг, посочва в материала си по темата „Капитал Daily” и обяснява защо това се налага - цените на лекарствата в европейските страни са различни и заради свободното движение на стоки от държавите с ниски цени се изнасят медикаменти към тези с по-високи цени. Европейската комисия насърчава паралелната търговия като механизъм за сваляне на цените. Има държави като Германия, в които има задължение аптеките да пазаруват поне 5% от медикаментите от паралелни търговци, за да облекчават плащанията на здравните каси. Всичко това не би било проблем, ако България заедно с Румъния, Испания, Гърция и други не беше заложила в законодателството си изискването за най-ниска цена в ЕС на ниво производител.

По темата за медикаментите, но този път с акцент за лекарствения туризъм пише в днешния си брой „Монитор“. До съседните Гърция, Турция и Сърбия отскачат жителите на пограничните райони заради недостига на част от медикаментите или пък защото там са по-евтини, отколкото у нас, информира вестникът. Здравният туризъм по принуда засяга освен нас и комшиите ни от Румъния, които търсят в БГ аптеките илачи, липсващи на техния пазар.

„Сега“ се спира на данните на Световната здравна организация, според които България е лидер в Европа по доплащане за лечение. Цели 45% от разходите за здравеопазване у нас са частни, т.е. не се покриват с публични пари - от здравни вноски или от данъци. Данните са от 2014 г., а според по-скорошни оценки на Европейската комисия процентът лични разходи у нас е минал 48%. Всеки втори лев, платен за лекарства, прегледи, престой в болница или за медицински изделия, е от джоба на гражданите. Според Световната банка основна част от личните разходи на пациентите се пада на лекарствата - у нас от джоба се плащат 81% от общите фармацевтични разход. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   zdBC

User Avatar Гост 14.08.2017 20:35:34

Те всички разходи са от джоба на потребяващите. Що за глупости плащало се от джоба. А здравните вноски не са ли от джоба или Баце ги дава от себе си ? Oпитите да се намалят разходите за здравеопазване с психоманипулации върху населението със способи на политическата класа и някои продажни медии продължават.

Още от Новини