burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Такси за студентите по медицина, дело за починало дете, петиция срещу износа на лекарства

В днешния си брой  „Дума“ се спира на темата, свързана с таксите на студентите по медицина. „Не е вярно, че държавната субсидия за 4-те медицински университета у нас е намалена, няма такъв факт". Така служебният зам.-министър проф. Иван Димов е отговорил на въпрос на изданието, след като студенти алармираха, че ректорите вдигат таксите за обучение. Причината била постановление на МС 162 от т.г., с което коефициентът за финансиране на направленията медицина, стоматология и фармация е намален от 9,4 на 8,5. С този коефициент се умножава базовата държавна издръжка на един студент, която тази година остава 693 лв., както и през 2016 г. Коефициентът 8,5 бележи най-високото финансиране в системата на висшето образование, като изключим военните специалности, за които той е 10,57.

Промяната обаче не намалява държавната субсидия на вузовете за тази година, затова ректорите нямат основание да вдигат "за компенсация" размера на студентските такси. Според справка от МОН, субсидията на МУ-София за 2017 г. е дори увеличена спрямо тази за 2016 г. с 560 хил. лв. (с 1,56%). МУ-Варна пък получава от държавата 1 415 500 лв. (8,6 %) повече от миналата година. Несъществено намаление има при МУ-Плевен - с 12,2 хил. лв. (0,16%). Не е голямо и намалението за МУ-Пловдив, което е 47 хил. лв. (0,23%). Въпреки това ректорите използват новото ПМС, за да оправдаят евентуално вдигане на семестриалните такси на медиците, твърдят студенти.

„24 часа“ съобщава за развоя на дело за починало дете през 2010 г. Малката Александра Дюлгерова, която почина през 2010 г., е била приета в МБАЛ-Ямбол, в състояние, равнозначно на "код червено". Това стана ясно по време на изслушването в Бургаския апелативен съд на вещите лица, изработили петорната съдебномедицинска експертиза в досъдебното производство, посочва изданието. Момиченцето на година и 8 месеца почина през април 2010 г. Прокуратурата обвини за проявена небрежност д-р Славка Бързанова, шеф на детското отделение. На първа инстанция делото се гледа в Сливен, а съдът призна педиатърката за виновна и я осъди на 2 г. условно. Очаква се делото да продължи идния месец.

„Телеграф“ информира за петицията, с която се иска прекратяване на реекспорта на медикаменти. Заради липсата на лекарства в аптечната мрежа диабетици си разменят лекарства във "Фейсбук", пише изданието. Оказва се, че хиляди пациенти са затруднени да си закупят животоподдържащи медикаменти заради паралелния им износ. Ето защо от сдружение "Диабет и предиабет" са образували подписка на сайта peticiq. com, с която искат прекратяване на реекспорта на илачи. Според тях именно той е причина през изминалите 2 години хората, използващи инсулин, биологични средства, хепарин и други лекарства, да бъдат в непрекъснат риск от прекратяване на лечението им.

Всекидневникът съобщава за първия медицински център със соларен покрив в Пловдивска област който ще бъде в Стамболийски. Бившата поликлиника ще си произвежда сама ток с фотоелектрическа централа. Съоръжението е включено в проекта за цялостен ремонт на сградата.

„Монитор“ информира за дете на 2 години, което е проходило самостоятелно в хода на терапевтичния курс в Центъра за ранна интервенция и рехабилитация към Дома за медико-социални грижи за деца във Варна. Момченцето е диагностицирано със Спина бифида - вродена аномалия в развитието на гръбначния стълб и гръбначния мозък, поради което още на 5-дневна възраст е било оперирано.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   pS8D

Още от Новини