burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Българинът плаща почти половината пари за лечението си

„Близо 44,20% от общите разходи за здраве българинът доплаща от джоба си. В ЕС пациентите доплащат средно 26% от лечението си. Тези данни изнесе председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев. Той допълни, че например през 2014 г. бюджетът на НЗОК бе 3,48 млрд. лв., а гражданите са доплатили за лечението си близо 3 млрд. лв. Годишно на глава от населението се падат по 1398 долара за здраве, докато за Австрия са 5038 долара, а средно за страните от ЕС - 3508. По данни на СЗО в България парите за здраве на глава от населението са над 2 пъти по-малко, отколкото в ЕС“, пише днес „Дума“.

„Около 80% от парите, които българинът доплаща за лечение, отиват за лекарства. През 2007 г. около 300 млн. лв. НЗОК е дала за лекарства за домашно лечение, а за т.г. се очаква парите да са към 750 млн. лв. За онколекарства през 2011 г. касата е платила 105 млн. лв., а т.г. се очаква да плати 270 млн. лв.“, допълва ежедневникът.

„БЛС ще настоява през 2017 г. бюджетът на НЗОК да бъде увеличен поне с 200 млн. лв. Очаква се догодина разходите на касата за лекарства да се увеличат с около 5%.

От съсловната организация настояват за реално остойностяване на медицинския преглед и дейностите, които се извършват от общопрактикуващите лекари и специалистите в извънболничната помощ, както и постепенно отпадане на лимитите в първичната и специализирана извънболнична помощ“, пише още изданието.

„Земя“ се спира на проблемите в пловдивската „Св. Мина“. „С ефективни стачни действия плашат лекарите и медицинският персонал на най-старата общинска болница в Пловдив - "Св. Мина". Социалното напрежение расте, съобщи "Нова телевизия".

Близо четири месеца лекарите не са получавали в пълен размер възнагражденията си. Най-голямото им притеснение е каква ще е съдбата на болницата, която е затънала в дългове. Задълженията на здравното заведение към момента възлизат на 2 милиона и 300 хиляди лева“, четем във вестника.

„Срамно и обидно е, не само че не ни се изплащат заплатите при полагания труд от нас. Аз лично съм обиден на кмета и заместниците му, който по няколко пъти на ден минават пред болницата, но нито един от тях не дойде да поговори с медицинския персонал. Убедени сме, че ако ние не се борим, няма да имаме никакъв резултат и приблизително около Нова година ще се окажем вън от тази сграда и Пловдив ще бъде лишен от една болница", коментира д-р Цветан Деведжиев, който от 36 години работи като кардиолог, а сега е началник на отделението по кардиология в болницата "Св. Мина", допълва публикацията и уточнява: „А от община Пловдив съобщиха, че ще се борят да спасят болницата, въпреки че засега няма как да се отпуснат пари за нея.“

„Сега“ обръща поглед към Фонда за лечение на деца. „След като петима представители на Обществения съвет към Фонда за лечение на деца подадоха оставки в знак на несъгласие с работата на ръководството на институцията, родители на болни и здрави деца излизат на протест пред здравното министерство днес, за да поискат оставката на директора й.

Причините, заради които се събират родители и деца от цялата страна, са няколко. Освен че настояват проф. Владимир Пилософ да напусне ръководния пост незабавно, те искат и гаранция от страна на Министерството на здравеопазването, че всички чакащи подпомагане ще бъдат разгледани в срок от 45 дни от датата на подаване на заявлението, а вече забавените ще получат решението и/или лечението си до една седмица, считано от днес. Друго искане е да се отменят приетите в края на август промени в правилника за дейността на фонда“, пише вестникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   $GZY

Още от Новини