burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Бюджетът за здраве и мораториумите в него

От печата: Бюджетът за здраве и мораториумите в него

Очаквано, основната тема в печата, засягаща сектора, е приетият вчера бюджет на НЗОК за 2018 г. „Депутатите развързаха кесията и се съгласиха парите за здраве за догодина да бъдат увеличени с 27 млн. лв.. Те подкрепиха предложението на председателя на Комисията по здравеопазване Даниела Дариткова по време на второто гласуване на бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК)“, пише „Монитор“. Това всъщност е неточно, тъй като средствата в бюджета не се увеличават, а се преразпределят, като въпросните 27 млн. лв. се фиксират от резерва на НЗОК за извънболнична и дентална помощ.

„Така средствата за първична извънболнична помощ за догодина ще се увеличат със 7 млн. лв., парите за специализирана извънболнична помощ - със 7 млн. лв., с 3 млн. лв. да е по-голям бюджетът за медикодиагностичните дейности и с 10 млн. лв. - тези за стоматологична дейност“, пише още вестникът.

Също очаквано, повечето издания се спират на приетия мораториум за плащане на нови молекули през идната година. „24 часа“ разговаря по темата с депутата от „Обединени патриоти“ и член на здравната комисия Калин Поповски, който коментира: „От стария бюджет отделихме 1 млрд. за лекарства, което е около 30% от него. А имаме становище на фискалния съвет, че не можем да харчим за лекарства повече от 15 до 18%.

Лекарствата в новия бюджет са добре финансирани и няма да пострада нито един пациент, нито онкоболен, нито от някоя друга клинична диагноза. Всяка година част от дефицита, който генерира касата, отива за онколекарства. Годишно те нарастват с около 30-40 млн., като за миналата година са 290 млн. лева.“

По думите му, занапред най-вероятно един път в годината ще кандидатстват фирми с нови молекули и ще се прецени коя от тях да бъде в проектобюджета за следващата година. „Всички нови молекули са по-скъпи от старите. Това е крива, която върви само нагоре в цените. Някои от западноевропейските държави, които имат добро финансиране на бюджета, работят в отношение 80% генерични и 20% нови молекули, това е посоката. А при нас съотношението е изкривено“, посочва Поповски и допълва: „Ако тръгнем да вдигаме безконтролно парите за лекарства, трябва да ги вземем от дейности вътре в самия бюджет – джипита, болнична помощ и др. Ако някоя от лекарствените фирми каже от кое друго перо да ги вземем - добре, но другите колеги няма да бъдат съгласни.“

Вестниците коментират и заявлението на омбудсмана Мая Манолова по отношение на мораториума. „Мораториумът на здравната каса, с който фондът отказва да финансира нови медикаменти през следващата година, отива на съд. След като текстовете, които са част от Закона за бюджета на НЗОК през 2018 г., бяха приети на второ четене от депутатите вчера, предстои с тях да се занимае КС. Омбудсманът Мая Манолова се закани да сезира магистратите още преди гласуването, тъй като според нея забраната ограничава конституционното право на българите за достъпна медицинска помощ и качествено здравеопазване“, четем в „Телеграф“.

„Мораториумът узаконява статуквото, на практика блокира промяната и се предполага, че тези, които го налагат, харесват ситуацията - и по отношение на лекарствата, и по отношение на състоянието на болничната помощ“, цитира вестникът омбудсмана, която казала още, че е абсолютно необяснимо „как с едно зачеркване, с една запетая, направена с химикалка, могат да бъдат лишени от надежда за живот десетки хиляди български граждани“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   mtKB

Още от Новини