burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: ДДС за лекарства, проверка на линейки, столични ДКЦ на печалба

„Общо 400 млн. лв. са приходите в хазната от ДДС на лекарствата само за изминалата година. От тях обаче 250 млн. лв. са били за сметка на хората, а останалите са покрити от касата със събраните пари от здравни вноски“, пише днес „Телеграф“.

„Така на практика излиза, че българският гражданин плаща ДДС върху собствените си здравни вноски. Ето защо аз подкрепям идеята за освобождаване на лекарствата от данък добавена стойност или поне на тези, които се покриват от НЗОК“, заяви омбудсманът Мая Манолова по време на кръгла маса, организирана от Института за стратегии и анализи. Манолова акцентира, че доплащането за лекарства от страна на пациентите в България е по-високо от това в европейските държави, а хората у нас вадят от джоба си над 50% от всички разходи в здравеопазването. Всички участници в дискусията, сред които пациентски организации, представители на фармацевтичната индустрия и депутати, се обединиха около идеята, че трябва да се намери решение, което или да освободи лекарствата от ДДС, или да бъде въведена дифенцирана ставка“, допълва ежедневникът.

„Новинар“ се спира на казаното от министър Москов по отношение на сигналите, че Спешна помощ не кара пациентите до най-близкото лечебно заведение. „Започват ударни проверки на линейките на Спешна помощ в цялата страна. Акцията е по повод сигналите, че болници плащат на водачите на медицинските коли, за да им карат пациенти с нужди от специални консумативи, вместо да откарат нуждаещия се до най-близкото лечебно заведение, за да получат необходимата здравна грижа. Именно за тази цел се извършва подробна проверка на подобни сигнали, уточни пред БНТ здравният министър Петър Москов“, четем във вестника.

„По думите му вече е съставена комисия, която ще се заеме със сигналите. Тя се оглавява от заместник-министъра на здравеопазването д-р Ваньо Шарков, а при проверката ще се вземат под внимание GPS системите в линейките, които ще бъдат обстойно прегледани. Самият доклад ще бъде публично оповестен след приключване на проверките. Онези директори на спешни центрове в страната, при които има нарушения, но не са взели мерки, ще бъдат санкционирани, обеща Москов“, пише изданието.

Повечето издания пък се фокусират върху думите на Москов по отношение на Фонда за лечение на деца. „На фона на постоянно растящия брой забавени молби във фонда за лечение на деца здравният министър Петър Москов пак обеща, че структурата ще заработи плавно и бързо. Вече има проект за нов устройствен правилник на фонда, ще се прави и деловодна система и когато те влязат в сила, времето за получаване на експертно становище по всеки постъпил случай да бъде сведено до 10 дни, обеща Москов пред БНТ“, пише „Сега“.

„Досега в този фонд нямаше деловодство. Т.е. в момента, когато постъпва искане за определено дете, то не влиза в деловодна система, в която да има ясна проследимост за това какво се случва след постъпването на искането. Има преписки, постъпили през ноември 2015 г. и все още не са получили своето експертно становище“, обяви министърът. Целта според него е да има ясна информационна система, в която всеки родител да може да проследи документацията на неговото дете. „Това е ангажимент, който след приемането на устройствения правилник и аз, и директорът на фонда ще поемем и ще отговаряме съответно политически за него“, увери Москов“, допълва ежедневникът и коментира: „Само преди седмица се оказа, че 190 деца чакат експертно становище от фонда за това дали са подходящи за финансиране. По-голямата част от молбите са натрупани след арестите на предишните служители на фонда, отделно се бавят решенията за финансиране на вече одобрени от експертите 30 деца. Въпреки липсата на деловодна система в последните години не е имало оплаквания от родители или неправителствени организации.“

„Труд“ пък информира, че повечето диагностично-консултативни центрове в София са приключили на печалба за миналата година - 15 от общо 22. „Останалите 7 са на загуба, показва доклад за балансовите отчети на общинските дружества, който ще бъде гласуван утре от Столичния общински съвет“, уточнява изданието.

„На печалба са голяма част от общинските дружества. Резултатите при лечебните заведения са различни. Като цяло няма изненади“, обяснил пред "Труд" зам.-кметът по финанси Дончо Барбалов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Ze3s

Още от Новини