burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Дело срещу лекари, разходи за лечение на хепатит, дарение за МУ

От печата: Дело срещу лекари, разходи за лечение на хепатит, дарение за МУ

„Виновни ли са двама лекари за смъртта на 30-годишна родилка и новороденото й момченце през есента на 2013 г.? Това ще решава за втори път Габровският окръжен съд днес”, пише „24 часа”.

„Десислава почина след сепсис, причинен от изключително опасен микроорганизъм. Преди това бебето на младата жена умира няколко часа след раждането в габровската неонатология. Причината - дълбока аспирация на околоплодни води в утробата.

Обвинени за двойната смърт, причинена по немарливост, са бившият завеждащ АГ отделението д-р Димитър Ангелов и дежурната по време на раждането д-р Севдалина Колева.

Те вече получиха осъдителни присъди през 2016 г. Тогава Окръжният съд ги призна за виновни и присъди на д-р Ангелов 5 г. затвор.

Лиши го от право да упражнява лекарска професия за срок от 5 г.

Д-р Севдалина Колева получи 3 г. условно и отнемане на лекарски права за срок от 3 г.

Присъдата бе обжалвана от подсъдимите пред апелативния съд във Велико Търново и горната инстанция я отмени. Магистратите върнаха делото в прокуратурата заради съществено процесуално нарушение в обвинителния акт.

Така процесът тръгна отначало в Габрово”, разказва изданието и припомня хронологията на събитията.

„Три съдебномедицински експертизи не са категорични откъде инфекцията е попаднала в организма на Десислава”, уточнява публикацията.

„Сега” отразява разходите на НЗОК за лечение на хепатит С през последните години. „Разходите на здравната каса за стандартното медикаментозно лечение на хепатит С вече са по-високи, отколкото за терапията с по-новите и потенциално по-скъпи препарати, навлезли у нас в последните 3 години”, съобщава изданието, като припомня, че от 2016 г. касата поема лечението на хепатит С с т.нар. безинтерферонова терапия, която има 97% успеваемост, а преди това НЗОК плащаше само за терапия с интерферони, която е с по-ниска успеваемост.

„Данните на касата сочат, че през 2015 г., когато не е имало ограничение на броя болни, 507 души са получили терапия със стандартното интерфероново лечение, при която успеваемостта е до 50%. „Заплатената за целта сума е 8 800 000 лв. Цената на един болен, лекуван с пегилиран интерферон и рибавирин, за 48 седмици е между 22 и 23 хиляди лева. Когато към терапията на пегилирания интерферон и рибавирин се прибави протеазен инхибитор, цената на курс лечение се повишава до 90 000 лв. и успеваемостта е до 70%”, обясниха от НЗОК.

През 2016 г. НЗОК започна да плаща и безинтерфероновото лечение. Тогава е поета терапията на общо 901 пациенти, от които 411 са получили новите медикаменти, а касата е платила над 38 милиона лева. От началото на 2016 до март 2017 г. това лечение се прилагаше приоритетно за 12 или 24 седмици само при пациентите в напреднал стадий и на хепатит С, и с тежки придружаващи заболявания.

След месец март 2017 г. бяха приети нови критерии за лечение, в които приоритетните групи пациенти отпаднаха и терапията вече можеха да получат всички с доказан вирусен С хепатит. Затова през 2017 г. са лекувани 1310 души, но „в резултат на договорените много добри отстъпки от страна на НЗОК стойността на лечението е намалена” - вместо да плати над 100 000 000 лв. „в резултат на договорените отстъпки НЗОК е заплатила по-малко от половината”, посочва изданието.

„Към момента болните с хепатит С се лекуват за 2 или 3 месеца с успеваемост на терапията 97-98%. Реално разходът за болен е намалял в сравнение с разхода на болен, лекуван с интерферон и рибавирин, при които терапията е с продължителност 1 година и успеваемост 50-70%”, цитира вестникът данните от НЗОК.

„Труд” се спира на знаково дарение. „Стипендии на четиримата пълни отличници ще бъдат отпуснати за първи път на церемонията по връчване на дипломите на Випуск 2018 на Медицинския факултет към МУ-София. Това ще стане на 24 януари в НДК, а средствата са осигурени от наследството на българския лекар от САЩ доктор Андрей Георгиев. Той завеща 1 037 413 долара на Медицинския университет София”, припомня всекидневникът.

„С решение на Академичното ръководство на Медицинския университет е определен награден фонд от 20 000 лева годишно за завършилите с пълно отличие студенти. Сумите са разпределени на всички факултети, Филиал - Враца и Медицинския колеж.

Абсолвентите на Медицинския факултет към МУ -София тази година са 435. От тях 243 българи и 192 чужденци. Пълните отличници, които ще получат наградата „Златният Хипократ”, са четири дами, сред тях и абсолвентка от Египет. За първи път с пълно шест завършва чуждестранен студент”, четем във вестника.

„Академичният съвет е взел решение още по 1000 лв. да се дават и на студенти, получили награди за научни постижения на високи форуми, проведени в чужбина или отличени от международни организации.

Част от наследството, в размер на 180 000 лева, ще бъде разпределено като награден фонд за първите три места в конкурса за идеен проект за новата Учебно-административната сграда на Ректората. Една от аудиториите в нея ще носи името на завещателя д-р Андрей Георгиев”, допълва още изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   m$MN

Още от Новини