burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Дефицит на педиатри, проблеми с фонда за лечение на деца

От печата: Дефицит на педиатри, проблеми с фонда за лечение на деца

За дефицит на педиатри в цялата страна съобщават детските лекари у нас, информира в днешния си брой „24  часа“. Някои общопрактикуващи лекари дори отказват да записват деца, защото не са сигурни, че могат да ги обслужват добре. Кой ще наблюдава подрастващите, вече става проблем, допълват от Българската педиатрична асоциация.

С 405 по-малко са педиатрите спрямо средноевропейския стандарт, посочи още през 2016 г. бившият здравен министър Петър Москов, припомня вестникът. Какъв е реално недостигът им обаче, не се знае. В момента у нас практикуват 1400 детски лекари от общо 2100 според регистъра на Българския лекарски съюз. Около 20-30% от тях са в пенсионна възраст, част и над 70-годишни.

За проблем с фонда за лечение на деца, информира „Монитор“. Висящи задължения на Фонда за лечение на деца в чужбина са на път да блокират операциите на болни непълнолетни зад граница, пише изданието, като се позовава на пациентски организации „Заедно с теб“. Причината е, че преводачите отказват да работят за институцията и чужди болници вече започват да отлагат операции, изследвания и консултации. Дотук по тази причина са отложени две операции на деца, едната от които е била планирана в лечебно заведение в Италия. Висящите борчове на институцията към хората, които превеждат документите и реално подпомагат цялата логистика по лечението на децата зад граница, са за половин година и възлизат на едва 12 000 лева.

ДКЦ-6  в Пловдив ще бъде пребазирано в сградата на Първа градска болница, където всъщност е било преди години. Идеята е сегашната поликлиника да бъде съборена и на нейно място да бъде построен многоетажен паркинг, който да реши част от проблемите с местата с коли в тази част на града, съобщава „Труд“. Единственият проблем е, че рентгеновото оборудване на ДКЦ-6 е толкова старо и амортизирано, че според управителя на здравното заведение д-р Николай Забунов не си струва то да бъде демонтирано и сглобявано наново. На новото място болните ще бъдат пренасочвани към рентгеновото отделение на Първа градска, но без апаратура за образна диагностика ДКЦ-то няма да може да поднови лиценза си от Агенцията за ядрено регулиране. Това ще наложи преобразуването му в медицински център.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ga@j

Още от Новини