burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Диабетна програма, 10% увеличение на доходите за социалните работници, бюджет

От печата: Диабетна програма, 10% увеличение на доходите за социалните работници, бюджет

Националната диабетна програма и отговорът на министър Ананиев защо не е необходима такава са намерили място на страниците на „Телеграф“. „Не е необходима национална програма за борба с диабета, защото въпреки че няма специален документ, има редица дейности, насочени към болните. Това каза здравният министър Кирил Ананиев е отговор на депутатски въпрос. Преди броени дни пациентски организации настояха да бъде изготвена такава програма. Според Ананиев обаче у нас се прилага модерната политика, отразена в резолюциите за диабета на ООН и Европейския парламент. "Профилактиката и лечението на захарния диабет са сред приоритетите на МЗ", казва министърът и цитира данни от миналата година, според които в извънболничната помош за пациенти с диабет са дадени 12 328 886 лв., а за изследвания още над 6 млн. За лечение в болниците пък касата е платила над 26 милиона, а общо за лекарства и медицински изделия за болните от диабет-135 430 500 лв.“, пише изданието.

„Монитор“ информира, че за догодина е подготвено 10% увеличение на доходите на социалните работници в общините. „В проектобюджета за 2020 г. са разчетени средства за увеличение на разходите за социалните работници в специализираните социални услуги в размер на 10%. Завишението на стандартите за издръжка ще бъде диференцирано, с част от средствата ще се покрие планираното 10-процентно увеличение на доходите на персонала. В проектобюджета за догодина за делегираните от държавата социални дейности в общините са предвидени средства за текущи разходи в размер на 290,9 млн. лв., което е с 30 млн. лв. повече спрямо парите за 2019 година“, пише медията.

„Най-голямо ще е увеличението за центровете за настаняване от семеен тип на деца и младежи с увреждания с потребност от постоянни медицински грижи 20 на сто. Увеличение с 8% е предвидено за стандартите за центровете за временно настаняване и за обществена подкрепа; за наблюдавано и преходно жилище, дневни центрове за стари хора; центрове за социална рехабилитация и интеграция, звено "Майка и бебе"; центрове за работа с деца на улицата и приютите. Общо средствата за политиката в подкрепа на хората с увреждания за 2020 г. са 559,5 млн. лв., като е отчетен ефектът от увеличението на линията на бедност при определяне на финансовата подкрепа по Закона за хората с увреждания. Стандартите за защитени жилища за хора с увреждания и за центрове за настаняване от семеен тип на деца и младежи с увреждания се увеличават с 15%, а тези за дневните центрове за деца или пълнолетни с увреждания са завишени с 10 на сто“, уточнява изданието.

„Сега“ подчертава, че в сравнение с бюджет 2019 разходната част през 2020 г. ще нарасне по-скромно. Над 1 милиард лева е ефектът от завишените бюджетни заплати, а 300 млн. лв. са изместени разходи, нереализирани през 2019 г. За здравеопазване са предвидени 500 млн. лв. повече. Държавата ще плаща 98 млн. лв. повече и за здравни вноски за ученици, студенти и пенсионери и 47 млн. лв. повече за социални помощи“, пише всекидневникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   A*s1

Още от Новини