burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Донорските карти, антиваксърското дело, болестите на медиците

От печата: Донорските карти, антиваксърското дело, болестите на медиците

Съгласието за донорство, което премиерът Бойко Борисов и цялото правителство изразиха, подписвайки донорските си карти, намира място в почти всички днешни централни всекидневници. „Борисов и цялото правителство се включиха от сряда в кампанията "Да! За живот!", която започна здравното министерство в подкрепа на донорството и трансплантацията на органи. Премиерът и министрите подписаха своите карти, с които заявяват, че след смъртта си желаят органите им да бъдат трансплантирани на нуждаещи се пациенти. Тези карти се носят в портфейла и служат като указание за лекарите, че човек желае да бъде донор. Финалното решение дали органите да бъдат дарени за трансплантация, или да не се съобразят с волята на човека, обаче остава у близките на починалия“, пише „24 часа“.

„Кампанията за насърчаване на донорството е подкрепена от всички религиозни общности и те ще призоват своите миряни да участват в донорството на органи, обясни още Ананиев пред министрите. България е на последното място в ЕС по брой на трансплантирани хора главно заради липсата на донори. Това бе и причината България дълго време да не бъде приемана в "Евротрансплант". Цел на правителството е да има между 70 и 100 дарители на органи на година“, допълва медията.

„Труд“ информира, че освен министерството на здравеопазването и Комисията за защита от дискриминацията ще обжалва решението на на Административния съд Сливен по антиваксърското дело, повдигнато от протосингелът на Сливенската митрополия отец Евгений Янакиев. „Административният съд в Сливен определи, че Регионалната здравна организация е дискриминирала детето на отец Евгений, като го е спряла от детска градина. "Може и да изгубим войната, но спечелихме поне една битка благодарение на Административния съд в Сливен. Впечатлен съм от сливенските съдии, от отговорността им и вникването в проблема", така коментира решението на АС-Сливен отец Евгений. Духовникът и съпругата му Венелина се жалвали от директора на РЗИ - Сливен за това, че с негово предписание малкият им син е спрян от детска градина, защото не е имунизиран. В предписанието се посочвало, че отказът от имунизация е нарушение на Закона за здравето и че неваксинираните деца са изложени на риск от заболяване и поставят в риск колективния имунитет. Жалбата на двамата родители срещу РЗИ е внесена през м.г. в Комисията за защита от дискриминация. Становището на КЗД е, че РЗИ като орган по държавния здравен контрол не е извършила дискриминация“, пише всекидневникът.

„Монитор“ съобщава, че здравните работници са подложени на силен стрес и дори психическо насилие, докато изпълняват задълженията си, като се позовава на казаното от д-р Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ пред БНТ. „Той изтъкна, че над 60% от медиците страдат от мускулно-скелетни заболявания като резултат на тези стресогенни фактори и лошата организация на работата.

Мускулно-скелетните смущения обикновено засягат гърба, врата, раменете и горните крайници и по-рядко долните крайници. Те могат да бъдат резултат от увреждане или проблеми на ставите или други тъкани. Здравословните проблеми варират от неразположение и незначителна болка до сериозни заболявания, изискващи отпуск по болест или медицинско лечение. При повечето хронични състояния резултатът може да бъде трайно увреждане и загуба на работата. Двете основни групи МСС са болка/травма на гърба и свързани с работата увреждания на горните крайници (познати най-вече като "травми от продължително напрежение“)“, пише изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   mtuQ

Още от Новини