burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: За доплащането за лекарства, за кръводаряването, за проблеми с инвалидните колички за деца

От печата: За доплащането за лекарства, за кръводаряването, за проблеми с инвалидните колички за деца

В днешния си брой“24 часа” се спира на темата за доплащането от българския пациент. 
Всеки втори лев, платен за лекарства, прегледи, престой в болница или за медицински изделия у нас, идва от джоба на гражданите. Здравно осигурените в България доплащат най-много за лечението си от всички живеещи в страните в Европейския съюз, посочва изданието, като цитира данни на Световната здравна организация, според които през 2014 г. размерът на частните разходи за лечение е бил 45%, а през 2015 г. скача на 47%. В световен мащаб първенец са САЩ - американците доплащат 52%. Според данните на Световната здравна организация 81 на сто от похарчените от българските пациенти лични средства за здраве отиват за медикаменти. Вестникът припомня и препоръките на ЕК, отправени в доклада от началото на юни, а именно България да увеличи покритието на здравното осигуряване и да намали преките плащания от страна на пациентите.

Проверка на улесненото кръводаряване, която трябваше да стане факт от 11-ти август предоставя в днешния си брой „Монитор“. Кръвни центрове в страната не дават бележки на кръводарители, които искат да дадат кръв, за да бъдат оперирани техни близки в друг регион, въпреки заповедта на здравния министър Николай Петров да не се създават проблеми на хората по този въпрос, показа проверката на вестника. Според изданието кръвни центрове все още отказват бележки за други градове. По-малките центрове, в които кръвта само се събира, обаче обещават да предоставят бележки само ако нуждаещият се е в лечебно заведение в съответния областен град, в който се намира регионалният център. В него се изпращат събраните количества за обработка, но и там това става с известни уговорки, както е в Благоевград. Въпреки че заповедта на министъра е издадена още преди седмица, служителите в някои от кръвните центрове изобщо не знаеха за нея. В други знаеха за разпореждането, но не бяха наясно как да уведомят болницата с пациента за операция и чакаха указания, сочи проверката на вестника.

„Дума“ информира за проблеми с инвалидните колички за деца. Оказва се, че помощните средства, които отпуска държавата, са непригодни за деца, което поставя родителите им в омагьосан кръг от чиновнически. Държавата отпуска средства само за рингови инвалидни колички за деца и възрастни, които не са съобразени с нуждите на конкретния индивид, коментира пред БГНЕС Венета Иванова, която е майка на дете с увреждане на 7 г.

По думите й ринговата количка е неприложима за дете с увреждания, защото липсват специфични подпори, ако то няма контрол на главата. Майката твърди, че приспособленията, които се отпускат от държавата, не са приложими за деца. Тя призова министъра на труда и социалната политика Бисер Петков да започне реформа в сферата. Петър Кичашки, юрист и член на Комисията за защита от дискриминация, обясни, че според списъка на МТСП няма финансиране за детски инвалидни колички. Кичашки смята да предложи КЗД да отправи препоръка към МТСП и специализираните колички за деца с увреждания да бъдат включени в този списък, допълва изданието. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   GNHS

Още от Новини