burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Лекари пишат болни за здрави

Лекари описват тежко болни хора за почти здрави, намалявайки процента им на инвалидност. Причината е желанието им да се презастраховат от глоба при евентуално обжалване на дадената от тях оценка, съобщава "Телеграф".

Изданието цитира председателят на сдружението на лекарите от ТЕЛК в София д-р Боряна Холевич. По думите й тъй като според сегашния закон оценката на ТЕЛК за определяне на процент инвалидност при заболяване се изпраща в НОИ, откъдето решението би могло да се обжалва и това се случвало често. „Ако съдът уважи жалбата на НОИ, лекарите са длъжни да възстановят от джоба си отпуснатите след тяхната преценка пенсии. Затова и те предпочитат директно да занижат процента инвалидност“, пояснява изданието.

Потърсен за коментар, заместник-здравният министър д-р Ваньо Шарков посочва, че знае само за 35 подобни случая, при които по думите му ставало въпрос за много тежки нарушения от страна на ТЕЛК.

Дете, което е било на почивка с родителите си в курорта Лозенец, е получило отказ за лечение, след като се почувствало зле, пишат „Новинар“ и „Дума“. Оказало се, че хотелът имал договор с лекар, но само за чужденци. Ако имало проблеми с българи, той просто не идвал, съобщават от Комисията за защита от дискриминация, откъдето днес ще разгледат сигнала, който е подаден от семейството, което решило да почива в Лозенец. Искът е насочен срещу "Групова практика за първична медицинска помощ - Трендафилови" ООД и в него е описано точно какво се е случило и как се стигнало до отказ за лечение на детето, информира „Новинар“.

„Протест на майки на деца с увреждания в Бургас заради малкото платени часове като лични асистенти накара социалното министерство да преразгледа разпределението на парите по общини. Вчера от ведомството обявиха, че се отпускат допълнителни 6 млн. лв. на общините по схемата "Независим живот". Те останали неусвоени, след като три общини не подали документи за програмата - Сухиндол, Ковачевци и столичния район Панчарево“, пише „Сега“. Изданието съобщава, че Министерството е сключило договори с 248 общини за 121.4 млн. лв., а с 25 общини предстои да бъдат сключени договори на стойност 12.5 млн. лв. Средствата са от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси".

През 2017 г. се очаква 9-валентната ваксина срещу човешки папилома вирус (HPV) вече да се използва и у нас. Това съобщава „Стандарт“ по повод среща-дискусия за препоръчителните ваксини за рак на маточната шийка и за ротавирусни заболявания, организирана от МСД България. Ваксината, която действа срещу 9 щама на HPV, се използва В САЩ и Европа от 2015 г. Около 1600 жени се разболяват от рак на маточната шийка у нас всяка година, а 400 умират вследствие на болестта.

За нова лаборатория, която изследва 4500 болести, пише още „Стандарт“. Изданието цитира проф. Иво Кременски, според когото това ще доведе до достъп на повече семейства, а от такива изследвания в България се нуждаят около 300 хил. семейства. „Няма да се налага хората да бъдат изпращани в чужбина и непрекъснато да има конфликти, а и изследванията ще са по-евтини, отколкото зад граница", казва още консултантът на генетичната лаборатория.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   cpL5

Още от Новини