burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Лекарски грешки, ТЕЛК, 7 месеца присъда за мним доктор

От печата: Лекарски грешки, ТЕЛК, 7 месеца присъда за мним доктор

Лекарските грешки, приетите от Министерски съвет промени в правилника за дейността на експертните лекарски комисии и седеммесечната присъда на старозагореца, представял се за лекар без да е учил за това са част от темите в днешните национални вестници.

„От началото на 2007 г. до края на септември т.г. в България са водени 458 граждански дела за обезщетения заради лекарски грешки. Тези дела продължават приблизително по близо 4 години, т.е. повече, отколкото другите граждански процеси в страната. В момента още висят производства, макар и малко на брой, започнали в периода 2007 - 2012 г. Причината за продължителността на тези дела най-често е, че като доказателства по тях се ползват медицински експертизи.  Средният размер на търсеното обезщетение е 71 320 лв. Разноските на пациентите, които водят делата, са средно 5482 лв. - за държавна такса и минимално възнаграждение на един адвокат. Отделно има разходи за експертизи, за призоваване на свидетели и издаване на съдебни удостоверения, преписи и т.н.“, пише „Сега“.

"Броят на делата, завеждани всяка година срещу лечебни заведения, се увеличава постепенно. Не може обаче да се твърди, че случаите на настъпване на вреди при оказване на медицинска помощ са се увеличили. Няма данни в тази посока. Може обаче да се предполага, че увеличаването на съдебните спорове се дължи на по-голямата информираност на пациентите и нарастването на обществената чувствителност към този проблем", смята адвокат Мария Шаркова, която е специалист по медицинско право и за втори път работи по подобно изследване. Най-голямото обезщетение към момента е 490 хил. лв. Съдилищата би трябвало да следват едни и същи критерии, когато определят обезщетенията. Доброто правосъдие освен всичко е и предвидимо. Съдебната практика по делата за лекарски грешки обаче познава случаи, при които за идентични вреди се присъждат различни обезщетения. Така например смъртта на дете в един случай е оценена на 300 хил. лв., а в друг - на 160 хил. лв. И двете съдебни решения са от 2017 г.“, допълва изданието.

„24 часа“ информира, че личният лекар ще дава направление за освидетелстване от ТЕЛК според одобрения от правителството правилник за дейността на лекарските комисии, които освидетелстват за инвалидност. „В направлението джипито ще записва каква е причината за освидетелстване, причини за преосвидетелстването на пациента и прочее информация. Промяната в правилника бе приета от правителството по предложение на здравния министър Кирил Ананиев. Всяко направление за ТЕЛК ще бъде вписвано в специална информационна база данни на свидетелствата за инвалидност, която прави здравното министерство. Копие от свидетелствата за инвалидност вече няма да бъде пращано на Националния осигурителен институт и работодателите. НОИ при нужда ще може да види свидетелството за инвалидност в информационната система. Там ще се пазят и документите за всички правени медицински изследвания. Така реално работодателите вече няма да имат достъп до информацията кои техни служители са с инвалидност“, пише медията.

„Монитор“ информира, че 48-годишният старозагорец Евгений Коцев, ще изтърпи поредна седеммесечна ефективна присъда. „През лятото той беше задържан по обвинение, че упражнява лекарска професия, без да има необходимото образование. Мургавият жител на квартал "Лозенец" сключи споразумение с наблюдаващия досъдебното производство прокурор и призна вината си по повдигнатото му обвинение. Пред журналисти в съдебните кулоари Коцев се похвали, че след като го пуснали на свобода срещу парична гаранция, записал магистратура по специалността "Трудова медицина" във врачанския филиал на Медицинска академия, където преди време получил диплома на медицински специалист“, уточнява всекидневникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   3Ur*

Още от Новини