burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Недоносено бебе се роди в спешен център, стабилизираха бебето в Плевен

От печата: Недоносено бебе се роди в спешен център, стабилизираха бебето в Плевен

„На кушетка в амбулаторията на филиала за Спешна медицинска помощ в град Генерал Тошево се роди момиченце с тегло 850 грама в 6-ия месец.

Бебенцето е спасено благодарение на усилията на местния фелдшер Димитър Алексиев и въпреки липсата на апаратура за подобни екстремни ситуации. Новородени с такава критично малко тегло и във втория триместър на бременността са изключително тежки случаи и за големите АГ клиники в държавните и общински болници в страната”, четем днес в „24 часа”.

„Детето е първа рожба на жена от село Снягово. Бебето било изродено от екипа на скромната медицинска служба в добруджанското градче на 26 юли след обяд.

21-годишна бременна жена била докарана в критично състояние. Водите й били изтекли вкъщи, после започнали кръвоизливи

„Като дойде при нас, започнаха и контракциите. Сложихме я на кушетката и след десетина минути бебето се роди”, разказва акушерът по неволя - фелдшерът Димитър Алексиев”, пише вестникът.

„Дойде екип от Добрич, който пое майката и новороденото. Разбрах, че вече са в болницата във Варна, тъй като детето е недоносено”, казва още фелдшерът.

Изданието съобщава още, че по информация от варненската неонатология и родилката, и момиченцето й са стабилизирани и няма опасност за живота им.

Стабилизирано е и бебето на починалата в Плевен родилка, пишат вестниците. „Стабилизирано е бебето на 38-годишната Маргарита от Враца, която почина при раждане със секцио в плевенската Университетска болница, стана ясно вчера. Окръжната прокуратура, която образува досъдебно производство за смъртта на родилката, се ангажира до месец да установи причината за смъртта, след като бъдат готови експертизите”, четем в „Монитор”.

„Състоянието на бебето вече е стабилно, каза говорителят на болницата Момчил Цветков. - Много са важни следващите дни, за да се види как ще заработят централната нервна система и други системи. Постепенно ще започват и да се махат медикаменти. Тече проверка по случая с починалата родилка. Още веднъж съболезнования на близките. Проверяваме случая и истината ще излезе наяве”, пише още всекидневникът.

„Разпитан е съпругът на починалата родилка. Все още няма данни от направената аутопсия, каза окръжният прокурор Ваня Савова. „За да сме изцяло обективни в нашата преценка, ще назначим лекари за втората експертиза. Ще обмислим и за първата - дали с оглед това обществено недоверие да не бъдат от друго лечебно заведение, имам предвид конкретно ВМА”, цитира публикацията прокурора.

„Дума” пък се спира на университетските болници у нас, като взима повод от подновения статут на три столични лечебни заведения. „Многопрофилната болница за активно лечение по неврология и психиатрия „Св. Наум” и болниците „Св. Екатерина” и „Св. Иван Рилски” получават статут на университетски за срока на новата им акредитационна оценка. Това реши кабинетът”, пише изданието.

„Университетските болници в страната са 37, с което на медицински факултет се падат средно по шест болници. Медицинските факултети са към четирите медицински университета в София, Варна, Пловдив и Плевен, към Тракийския университет в Стара Загора и СУ „Св. Климент Охридски”. Според народния представител от БСП проф. Анелия Клисарова университетските болници не са равномерно разпределени, тъй като към Медицинския факултет на Тракийския университет е акредитирана само една университетска болница. Още през ноември м.г. тя пресметна, че по данни на МОН студентите по медицина за учебната 2017/2018 година са 10 247, разпределени в 6 курса. Броят им, разделен на броя на тогавашните 37 университетски болници, показа, че на болница се падат по 277 студента от I до VI курс, но студентите от I и от II курс не посещават практически упражнения в лечебните заведения”, припомня материалът и уточнява: „Според Закона за лечебните заведения Министерският съвет по предложение на министъра на здравеопазването може да определя кои болници или техни клиники или отделения, получили „много добра” или „отлична” акредитационна оценка за дейностите по клинично обучение на студенти, докторанти и следдипломно обучение на лекари, лекари по дентална медицина, фармацевти и специалисти по здравни грижи, имат право да получат статут на университетски за срока на акредитационната оценка. Тя важи за 5 години.”


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   6umj

Още от Новини