burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Общински болници, донорство, детско здраве

От печата: Общински болници, донорство, детско здраве

„Какво е финансовото състояние на общинските болници в страната и какви мерки да се предприемат, за да се стабилизират. Такъв анализ и предложения трябва да представи още днес здравният министър Кирил Ананиев пред премиера Бойко Борисов. Вчера двамата се срещнаха спешно със Сдружението на общинските болници и премиерът възложи анализа”, пише днес „24 часа”, като отбелязва, че общинските болници са с дългове и парите не им стигат и за заплати, което доведе до редица протести и масови оставки през последните месеци.

„Болници в мое управление няма да закрия, парите за здраве се увеличават всяка година, затова искам решение. Не приемам сестри и лекари с години трудов стаж, които всеки ден ни лекуват и помагат, да се чувстват без подкрепа, изоставени и забравени”, отсече Борисов. Той увери, че правителството ще търси начин да дотира общинските болници, на които средствата не достигат”, продължава изданието.

„Веднага след срещата екип от здравното министерство и представители на сдружението се събра и съвместно започна да подготвя предложения с конкретни решения на проблемите в общинското здравеопазване”, обясни министър Ананиев”, пише още изданието.

Вестниците се спират и на трансплантациите у нас. „Българите ще вписват съгласието си за донорство на своите органи, ако изпаднат в мозъчна смърт в специална карта. Това стана ясно от изказване на здравния министър Кирил Ананиев в НС. "Към момента предвиждаме създаването й, като тя ще се нарича донорска карта", поясни той”, пише „Монитор”.

„Бъдещата карта ще може да се взима от големите хипермаркети, бензиностанции и по-големите обществени заведения. „В нея човек ще може да запише „Да, съгласен съм за донорството”, поясни Ананиев и добави, че такава практика има в много други държави. Той уточни, че до края на февруари ще стартира национална медийна кампания в подкрепа на донорството. По думите му предвижда се също така до края на годината да започне обучение на български хирурзи във Виена за трансплантиране на бял дроб. Очаквало се през 2020 година да бъде направена и първата такава трансплантация в България. За целта за тази дейност щели да бъдат създадени два центъра. Единият от тях щял да бъде в Университетската болница "Света Екатерина", а другият във ВМА. Същевременно една от престижните болници във Виена щяла да присажда бял дроб на петима наши сънародници всяка година. През 2018 година броят на трансплантираните пациенти в България беше 42 души, отчете Ананиев”, допълва всекидневникът.

„Телеграф” отразява европейската статистика за здравето на децата. „Българските деца са сред най-здравите в Европейския съюз според данни на Евростат. Страната ни се нарежда на трето място след Румъния и Италия”, четем във вестника.

„Според статистиката 99,2% от децата в България до 16 г. се радват на много добро (98,3%) или добро (0,9%) здраве. Само 0,8% имат здравословни проблеми, което влошава осезаемо качеството им на живот. 0,8% е и средният процент в ЕС за изправени пред сериозни проблеми деца. На последно място сред 28-те държави е Португалия с 90,2% деца в много добро здраве, 8,7% - в добро, и 1,1% - в лошо или много лошо. В групата под 5 г. също сме сред лидерите с над 99% деца в много добро и добро здраве, заедно с Румъния и Италия. Последна е Естония с 92,4%”, отчита публикацията.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   r7jy

User Avatar Гост 08.02.2019 09:29:22

Хаосът в българското здравеопазване става все по-голям, защото към Киро и Жени се присъедини и шуменската психарка, на която видимото интелектуално ниво граничи с ментални дефицити, а поведението ѝ е симптом на тежка диагноза. Този екип няма как да не доведе до дебалансиране на системата и вероятно ще стане една от причините за падането на правителството.

Още от Новини