И днес проблемът с болничните листове и начина им на плащане е тема на всички централни всекидневници. „24 часа“ съобщава, че двата синдиката – КНСБ и КТ „Подкрепа“ готвят национална стачка за края на ноември, ако управляващите не оттеглят предложението си първият ден от болничните да не се плаща. „От синдикатите са категорични, че няма да допуснат предложението да мине, и обявиха, че са готови на радикални действия. "Отправяме апел към всички български работници и служители да се Мобилизират и да бъдат готови за участие в това национално действие. Казахме ясно, че това няма да стане. С преговори, с аргументи, на масата на разума или от улицата, няма да го допуснем да се случи", коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров. Сперед него трябва да се вземат мерки за борба с фалшивите болнични, да се отсее какъв е проблемът, но не да се наказват всички и да се отнемат права. Припомни, че темата с изплащането на болничните трябва да се обсъди на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество“, пише медията.
Изданието цитира и данни от НОИ, според които разходите за болнични растат с вдигането на заплатите и бройката на дните с повечето работещи, като единственото рязко увеличение е около Гергьовден 2019 г. „Работещите българи ползват болнични средно два пъти в годината и всеки път ползват по 8 дни. И това съотношение не се е променяло поне от 2014 г. насам, показва анализ на Националния осигурителен институт, в който данните са до края на 2018 г. През 2014 г. НОИ е плащал средно на ден 24,33 лв. като обезщетение по болест, докато през миналата година ставката се е увеличила с около 7 лв. и е стигнала 31,30 лв. Основната причина за увеличението на болничните е по-големият брой осигурени хора, на които е изплатено обезщетението, тоест повече работещи ползват повече болнични, става ясно от анализа на НОИ“, уточнява „24 часа“.
Д-р Елена Георгиева, лекарката, която родителите на 3-годишното дете, починало в петък, обвиняват за смъртта му, разказва пред „24 часа“, че в детската болница са направили всичко, за да може то да бъде спасено. „"Запознах се със случая на детето около час след като се бе озовало в болницата - време, в което са му направени рентгенова снимка и кръвни изследвания. Тях видях най-напред. Направих клиничен преглед и установих, че има заболяване, което изисква болнично лечение, но не е за хоспитализиране в интензивно отделение. В другите ни отделения наистина нямахме места и предложихме на родителите да го заведат или в болница "Света София", или в детската клиника на Александровска. Те обаче категорично отказаха", разказа д-р Елена Георгиева. Според нея, защото преди години в педиатрията спасили живота на по-голямата им дъщеря. "След това направихме единственото, което можехме. Приехме го на единственото легло, което имахме в интензивното отделение", обясни лекарката. Два часа след като Александър бил приет, състоянието му започнало да се влошава. Д-р Георгиева работела в екип с анестезиолог от "Пирогов". Детето било стабилизирано, интубирано и след предварителна уговорка с "Пирогов" отведено там. Според д-р Георгиева детето е умряло заради скоротечно протичащ вирус. Аутопсията вече е направена, очакват се резултатите от нея. Такива случаи в България има не повече от 6-7 на година, общо при деца и възрастни“, пише медията.
„Труд“ информира, че безплатни ваксини има само за 120 000 души на над 65-годишна възраст, а пенсионерите в страната са 1,5 млн, като се позовава на главния държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. „Тази година държавата за първи път осигурява безплатни ваксини за пенсионери. Първоначално са поръчани 150 000 дози, но дистрибуторите доставили само 120 000. "Много е трудно да се каже ще стигнат ли безплатните ваксини, дали ще се използват всички или ще останат. През миналите години едва 2,3% от хората в България са се имунизирали, но тази година интересът е по-голям", поясни доц. д-р Кунчев. В същото време в аптечната мрежа има около 100 000 дози, които могат да бъдат закупени от всеки, които пожелае да се имунизира. Ако ваксините не стигнат, няма откъде да се вземат още, тъй като се поръчват поне 6 месеца до 1 година преди активния сезон. Според специалиста недостиг на ваксини има в цяла Европа и САЩ. Доц. Д-р Кунчев обясни, че трябва да се види колко хора ще заявят желание да се имунизират тази година, за да се предвиди следващата колко дози да бъдат поръчани. При голям интерес догодина може към програмата за безплатни ваксини на Министерство на здравеопазването да се добавят хора с хронични заболявания и деца“, пише всекидневникът.
Коментари по темата
Герберастите се наакаха с пропагандата им около безплатните ваксини (платени от данъкоплатците естествено не от главанаците на ГЕРБ) С две думи не само няма да има за 10% от пенсионерите ,ами и за 8 % няма да има , да не говорим за липсата на имунологичен смисъл да ги имунизиращ декември (евентуално) . И стига ме да изводите ,че изобшо не ги интересува профилактиката срещу грипа, а просто да се разлизира една корупционна сделка с определени фармаинтересчии по подобие на близките им герберопътно-строителноремонтни фирми с манипулираните търгове от типа да захлебим и захраним наште, и да получим комисоионните от тази симбиоза