burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: По 950 лв. за сестрите в Карлово, по-малко доплащане за стави, трудови злополуки

От печата: По 950 лв. за сестрите в Карлово, по-малко доплащане за стави, трудови злополуки

Оттеглянето на колективните оставки на медицинските сестри в две отделения от болницата в Карлово е тема на днешния брой на вестник „Сега“. „На всички поравно 950 лв. Това е споразумението. От собствените ресурси. Има един възмезден кредит към Общината 60 хил. лв., който изтича декември месец. Ще се постарая да го разсроча за още една година", каза управителят на лечебното заведение д-р Христо Пелев, цитиран от Нова. Досега сестрите в болницата вземаха между 720 и 750 лв. и в знак на протест работещите в детското и вътрешното отделение подадоха колективна оставка, която ще бъде оттеглена веднага след като бъдат подписани новите трудови договори. Управителят на лечебното заведение обаче предупреди, че болницата може да има финансови проблеми, ако НЗОК не вдигне с 20% цените на клиничните пътеки догодина“, пише изданието.

"Това е на практика един трудовоправен спор. Във всеки трудов договор има работодател и работник. В случая работниците протестират против това, което пише в техните договори", коментира пък протестите на сестрите управителят на здравната каса Дечо Дечев пред Би Ти Ви. Според него основен проблем в системата са общинските болници, тъй като те не са успели да се впишат в сегашния здравен модел. Те няма как да продължат да съществуват като търговски дружества и основната причина за това е, че изпълняват социални функции, смята Дечев. Затова според него не трябва касата да финансира болници, които имат много малко дейност“, допълва медията.

В интервю за „24 часа“ директорът на "Пирогов" и президент на Българската ортопедична и травматологична асоциация проф. Асен Балтов съобщава, че се очаква повишаване от 5 до 15% на повечето клинични пътеки. „Успяхме да извоюваме благодарение на основателна аргументация обективно остойностяване на някои от най-тежките интервенции в нашата област - ревизионното ендопротезиране и операциите при счупване на таза и при политравми (когато счупванията са не само тежки, а и няколко на брой в различни области на тялото). Очакваме повишаване от 5 до 15% на повечето клинични пътеки реално на тези, при които има разминаване между съвременните стандарти за лечение и тяхното остойностяване. Вероятно максимумът ще е при подценените като разходи и труд болнични лечения и някои амбулаторни процедури, а по-умереното вдигане където стойността е близка до оптималната за момента. Това ще осигури по-голяма справедливост за всички, които участват според квалификацията си в лечението и в операционните ортопедични и травматологични екипи. Но предполага тези права да бъдат ежедневно защитавани с качество и ефективност“, казва той.

„Успяхме да договорим със Здравната каса и частичното реимбурсиране на раменни и лакътни стави. Надявам се, че от декември пациентите ще могат да се възползват от поемането на част от цената на имплантите. В преговори сме и за остойностяване и частично реимбурсиране на импланти при онкозаболявания в ортопедичната област“, допълва още проф. Балтов пред медията.

„Монитор“ съобщава, че НОИ е броил над 4 млн. лв. за трудови злополуки за първите шест месеца на тази година. „Такъв тип обезщетение през този период от време са получили 2387 души. От януари до юни 2018 година пък парите, изплатени от НОИ за обезщетения вследствие на трудова злополука, са били 4 336,7 млн. лева, или с 30 хиляди лева по-малко спрямо тази година, а обезщетение са получили 2685 души. От статистиката става ясно, че пострадалите от януари до юни 2018 г. са с 298 души повече спрямо същия период на 2019-а. Общо 33-ма са загиналите вследствие на трудова злополука, показват още данните на НОИ за първото шестмесечие на тази година. Според тях една трета от загубилите живота си са били в столицата. Загиналите на работното място в София са 7, а 3-ма са починалите в София-област. Няма хора останали инвалиди вследствие на злополуки на работното място през този период. От разделението по работни сектори в страната най-голям брой - 89 злополуки, са станали в сухопътния транспорт, следвани от 85 в държавното управление и 72 злополуки в хуманното здравеопазване“, пише изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ets8

Още от Новини