burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Проблемите в ЦФЛД, пари за е-здравеопазване, морбили

Част от здравните новини в днешната преса идват от едно и също място – пресцентъра на здравното министерство. Така „Труд” ни съобщава, че части от доклада за ЦФЛД са изпратени в прокуратурата, а „Капитал Daily” – че МЗ получава 12 млн. лв. за е-здравеопазване.

„Изпратено е писмо до прокуратурата с нарушенията на бившия директор на Фонда за лечение на деца проф. Владимир Пилософ, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Това е станало още в края на януари”, четем в „Труд”.

„Бившият шеф на детския фонд вече понесе административна отговорност, след като подаде оставка по искане на служебния здравен министър Илко Семерджиев. Това се случи след извънредната проверка във фонда, като много от нарушенията са станали именно по време на управлението на проф. Пилософ. Бяха установени фрапантни нарушения в работата на фонда - например молбите за някои деца изобщо не са били разгледани и придвижени”, пише изданието.

В „Капитал Daily” пък четем: „Министерството на здравеопазването получи 12 милиона лева от Европейския съюз за въвеждане на електронното здравеопазване в България, съобщи пресцентърът на ведомството. Вицепремиерът и министър на здравеопазването Илко Семерджиев е подписал в понеделник договора за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ по оперативна програма „Добро управление”.

Вестникът информира още: „С отпуснатите пари ще бъде финансиран проектът на здравното министерство за доизграждане и въвеждане на Националната здравна информационна система (НЗИС), част от Националната здравна стратегия 20142020 и Стратегията за развитие на електронното управление в Република България за същия период” и отбелязва: „По план в рамките на проекта ще се разработят и въведат отдавна обещавани елементи в здравеопазването като електронно здравно досие за всеки гражданин, електронни направления, рецепти и др. Ще има и единен електронен идентификатор за здравноосигурените, както и единна експертна система за аптеките, които би трябвало да намалят бюрократичния проблем, който е повсеместен в здравната система в момента.”

„Сега” фокусира вниманието си върху оповестените случаи на морбили. „Потенциалните случаи на морбили у нас се вече 4. Две млади жени са приети в университетската болница "Свети Георги" в Пловдив със съмнение за морбили. В болница е прието и 7-месечно бебе от квартал "Столипиново" със същите симптоми, съобщи БНР. През миналата седмица беше официално потвърден и друг случай - на дете на 2 години, отново от "Столипиново".

Дали и при другите случаи става дума за дребна шарка ще е ясно до няколко дни. В момента пробите на пациентите се изследват в Националната референтна лаборатория на Националния център за заразни и паразитни болести. Издирват се всички близки на болните”, четем във вестника.

„Епидемия от морбили има в Румъния и тя е резултат от ниско ниво на имунизации срещу заболяването. У нас преди няколко години също имаше епидемия, която обхвана 24 хиляди души, сред които и 24 починали деца. Те бяха основно неимунизирани роми”, припомня изданието.

„Телеграф” пък пише: „Нови 40 здравни медиатори ще броят инфекциите в гетата.

Те ще помагат на държавата да подобри контрола над заболяванията в ромските общности, стана ясно по време на вчерашното откриване на учебната година на здравните медиатори. Те ще работят в 32 общини в страната”.

„През цялата година у нас контрол и превенция на заболявания ще правят общо 215 здравни медиатори в 113 общини. В рамките на обучителната програма те ще имат възможността да се запознаят с нормативната база и системата на здравни услуги в България, правата и задълженията на пациентите, както и да получат информация относно основни заболявания. Заразата от морбили се разразява много бързо. Регионалните здравни инспекции трябва да направят проверка за това откъде евентуално заразените са хванали инфекцията”, допълва публикацията.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   #xMD

Още от Новини