burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Проверки за износ на лекарства, дълговете в НЗОК, дарения за болници, глад за санитари и болногледачи

Обявените съвместни проверки между няколко институции с цел ограничаване паралелния износ на лекарства са подробно отразени в днешния печат.
Министерството на здравеопазването заедно с НАП, Агенция "Митници", здравната каса и Изпълнителна агенция по лекарствата (ИАЛ) започва проверки, които да спрат липсите на животоподдържащи и животоспасяващи лекарства заради паралелния им износ за страни от Западна Европа, пише „24 часа“. Без законодателни промени паралелният износ няма как да се ограничи. Затова здравното министерство планира да подготви текстове, които редовният кабинет да вкара за обсъждане в следващото Народно събрание, допълва изданието, цитирайки заместник-здравния министър д-р Атанас Кундурджиев. Ще се работи в посока за въвеждане на право ИАЛ да спира износа на лекарства, ако прецени, че количествата от тях са недостатъчни.

България е дългогодишен паралелен износител, като по данни на фармацевтичните компании става въпрос за 50-100 вида лекарства. Причината е, че в страната цената на производител е най-ниска в ЕС. В същото време фармацевтичните компании внасят в България медикаменти, които надвишават с 40% потреблението, но въпреки това има дефицити, а внесените лекарства бързо се изнасят, без да стигнат до нуждаещите се пациенти, отбелязва по темата “Капитал Daily”.

“24 часа“ съобщава и за дарение за две болници. Електрически болнични легла и обзавеждане от Швейцария ще получат болниците в Петрич и МБАЛ Пловдив АГ. Изпращането на двете дарения се организира от посолството ни в Швейцария и се предоставя от фондацията "Помощ и подкрепа" към Малтийския орден в Швейцария. В сътрудничество с нея досега посолството ни в Берн реализира вече над 10 хуманитарни акции за редица болници в България.

 „Телеграф“ се спира и на интервюто на директора на НЗОК д-р Глинка Комитов пред БНТ, от което става ясно, че здравната каса е натрупала борч от 52 млн. лв. отложени плащания. Той трябва да се покрие от бюджета за 2017 г., което ще доведе до дефицит. Става дума за неразплатени задължения към болниците за извършената от тях надлимитна дейност през 2015 г. От изминалата година пък има други 19,5 млн. лв., които чакат да бъдат платени. По думите му дори и да са ставали средства, касата не е имала възможност да разплати тези задължение, тъй като постановление на МС е забранявало покриването на надлимитна дейност.

Вестникът информира и за съдбата на малкия Мустафа, който беше изоставен от майка си. Четирите братчета и сестри на 9-годишния болен от остра лимфобластна левкемия Мустафа Халилов ще бъдат изследвани дали са подходящи за донори на костен мозък, ако в бъдеще лекарите преценят, че е нужна трансплантация. За да се случи това обаче, майката Джелян трябва да даде съгласие останалите и деца да бъдат изследвани.

„Сега“ предоставя статистика за свободните работни места от Агенцията за заетостта, от която става ясно, че санитари, болногледачи, детегледачи и машинни оператори са сред най-търсените професии в началото на годината. В бюрата са обявени още работни места за счетоводители и финансови специалисти, продавачи, шивачи, учители, шофьори и медицински сестри. В агенцията са заявени над 12 500 свободни работни места през януари, като от тях близо 9300 са от частния сектор.

Зелената вълна за линейките в София също намира място в печата. Когато преминава линейка или пожарна кола в София, това ще става под задължителен зелен сигнал от светофарите и така ще се спестява време при пътуване към спешен случай, съобщи кметът Йорданка Фандъкова, информира „Труд“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   %EJ#

Още от Новини