burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Промени в ТЕЛК, „куфарна“ търговия с лекарства, работата на ЕМА

От печата: Промени в ТЕЛК, „куфарна“ търговия с лекарства, работата на ЕМА

За да се стигне до справедливо и адекватно отношение на компетентните институции към хората с увреждания, трябва да се реши един много остър проблем, а именно – фалшивите ТЕЛК-ове. Това казва в интервю за „24 часа“ зам.-министърът на труда и социалната политика Султанка Петрова. „Сега има цели села с хора, диагностицирани неправомерно с една или друга болест, за която са получили висок процент нетрудоспособност и инвалидна пенсия. Има области, в които това се е превърнало в препитание, в бизнес. Прекратяването на тези несправедливости, които ощетяват реално болните хора, ще се стремим да премахнем в новия закон“, казва тя.

По думите й, предстои много работа в междуведомствена работна група в тази насока. Тя обаче изразява оптимизъм, че ще бъде направен работещ механизъм, който да защити наистина болните хора.

„Недопустимо е с часове те да се редят и чакат по опашки за печат, бланка или просто за един подпис“, дава за пример един от проблемите Петрова.

„Телеграф“ се спира на „куфарната“ търговия с лекарства, която въртят българи, пътуващи зад граница. „Нашенци пълнят куфарите с хапчета от Гърция и Турция, а после ги продават в нета. Една от причините за това е, че в родните аптеки постоянно има недостиг или липса на илачи. Освен това някои от продуктите, които хората търсят, изобщо не са регистрирани у нас. Това отваря ниша за онлайн търговия. Проблемът обаче е, че никой не гарантира качеството на лекарствата“, посочва изданието.

„Има медикаменти, които трябва да се съхраняват на определена температура и при такъв транспорт да се слагат в хладилна чанта например. Ако тези условия не са спазени, продуктът може да се развали, а в някои случаи това е особено опасно“, обясняват фармацевти“, четем в изданието.

„Хората, които въртят черна борса с лекарствата, споделят в интернет кога предстои да пътуват и в какви срокове могат да изпълнят „поръчките“. Някои дори си пускат обяви, че предлагат закупуване на лекарства от чужбина. В повечето случаи те взимат капаро от пациента, на който трябва да доставят медикамент. Ето защо „търговците“ успокояват, че в аптеките зад граница рядко изискват рецепта, а проверките на митниците и по летищата не създават никакви проблеми. „Почти всеки месец пренасям поне по 10-20 опаковки от различни лекарства и никога досега багажът ми не е проверяван. Пък и като имаш касова бележка, няма никакви проблеми“, пише един от снабдителите в нета“, дава пример публикацията, като уточнява, че най-много хора, които въртят черна борса с лекарства, има от Кърджали, София, Варна и Благоевград.

„Междувременно стотици хора подават информация, че различни илачи не могат да бъдат намерени в аптечната мрежа у нас. Такива оплаквания има както на сайта на

здравната каса, така и в други институции. (…) Най-много се жалват нашенците, страдащи от диабет, ревматоидни заболявания и епилепсия“, информира още ежедневникът.

„Капитал Daily“ пък се спира на работата на Европейската агенция по лекарствата. „Базираният в Лондон регулатор на фармацевтичния сектор в Европейския съюз обяви във вторник, че се подготвя за проблеми в работата си заради предстоящото след по-малко от две години напускане на ЕС от Великобритания и нуждата стотиците служители да се преместят в друг град в някоя от оставащите 27 държави.

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) съобщи, че:

- ще прекрати работата си по нов интернет портал и проекта за подаване на заявления за нови лекарства по електронен път

- замразява разработването на мерки за повече прозрачност

- съкращава се броят на одитите, извършвани от нейни служители, както и дейността за подпомагане на компаниите и институтите

- по-малко служители ще участват в конференции или срещи, които не са организирани от агенцията

- ще се освободи персонал, който да се съсредоточи върху последиците от оттеглянето на Великобритания от единния пазар и пренасянето на ЕМА в друга държава, докато в същото време продължи важната работа по оценка на лекарствени препарати и мониторинг за безопасността им“, четем във вестника.

„За ЕМА работят почти 900 души, бюджетът й е около 305 милиона евро, а всяка година за нейните срещи в Лондон пристигат близо 36 000 специалисти“, посочва още материалът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   wYmV

User Avatar Гост 03.08.2017 12:38:06

диагностицирани неправомерно с една или друга болест . Ми баба Султанка ли е експертът , който е установил кой с какво е диагностициран и дали е с реално заболяване . Докога някакви неграмотни лелки ще дават от трибуната върховната истина без доказателства, само защото тъпото правителство иска да си намали разходите за да има за кетъринга им

User Avatar 03.08.2017 13:39:52

Абсолютно сте прав! Това все едно в ателието на архитекта(проектанта) Андрешко да започне да дава акъл "Тези опорни колони тук не им е мястото" "Този трегер ми се вижда малко нисък, я го "пипни" там с 50-60 см, че няма да има място за стенния гардероб на жената!", "Плочата ми се види твърде дебела, какъв е тоя стандарт, то много скъпо излиза бе! Я малко я изтънете, 15 см. стига напълно!"...Eй такива ми ти работи.

Още от Новини