burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Протестът на общински болници, реакцията на МЗ, политическата реакция

От печата: Протестът на общински болници, реакцията на МЗ, политическата реакция

Очаквано, протестът на общинските болници е един от фокусите на днешната преса. „Лекари и медицински сестри от 23 общински болници преустановиха работа за един час вчера. Така те протестираха срещу липсата на мерки за спасяване на общинското здравеопазване. Те поискаха допълнителна субсидия от 30 млн. лева, с която да бъдат оздравени и да им бъде изплатена надлимитната дейност за последните две години”, пише „Стандарт”.

„Земя” цитира кмета на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който пред БНР отбелязва, че това е четвъртото правителство, алармирано, че има сериозен проблем в общинското здравеопазване. „В качеството си на член на Управителния съвет на Националното сдружението на общините в Република България той се надява, че предложенията на сдружението за общинските болници ще бъдат „чути” от МЗ и декларира готовност от своя страна и сдружението да обсъди мерки, които ще бъдат предложени от министерството. Кабаиванов резюмира трите основни проблема пред общинското здравеопазване, на което разчитат два милиона и половина българи - неактуализирани от 2006 г. цени на клинични пътеки, определените от него като „убийствени” стандарти за общинските болници, както и концепцията, че общинските болници следва да бъдат търговски дружества и да разчитат на някаква печалба”, пише изданието.

В „Труд” четем: „Почти 28,5 млн. лв. на общинските болници през 2018 г. отпусна здравното министерство. Решението дойде час преди протестите на работещите в общинските болници в страната заради лошите условия на труд, недостига на медикаменти, забавянето на заплати, промяната в нормативната база.

Средствата са за над 100 болници и по изчисление на МЗ това е над 83% от всички общински лечебни заведения на територията на страната”.

„От здравното министерство напомнят, че извън Методиката министерството няма право да отпуска целеви субсидии. Мотивът е, че нормалното финансиране на болниците би попаднало в графа „нерегламентирана държавна помощ”, за което страната ни ще бъде санкционирана от Европейската комисия”, допълва вестникът.

„24 часа” пък се спира на реакцията на БСП на протеста. „Председателят на парламента Цвета Караянчева да насрочи в четвъртък дискусия за здравеопазването - като тази за Истанбулската конвенция. Това поиска БСП вчера, когато, медиците от общинските болници протестираха”, пише всекидневникът.

„Социалистите вече са внесли искането си в деловодството на Народното събрание и заплашиха, че ако Караянчева не насрочи дебата, те ще поканят в парламента различните организации на медиците по проблема”, допълва изданието с уточнението, че БСП подкрепи вчерашния протест.

„Защо току-що приетият държавен бюджет не намери средства за 31 общински болници, които са пред фалит, попита левият депутат Валери Жаблянов. Целевата субсидия от 40 млн., която ние предлагахме в бюджета, щеше да покрие задълженията им, обясни колегата му д-р Георги Михайлов. И напомни две възможни решения, лансирани от червените - включване на нов вид клинични пътеки в Националния рамков договор, както и общинските болници да приемат пациенти за долекуване.

Колегите му лекари от общинските болници били категорични, че не приемат идеята да ги трансформират в здравни центрове с по 20 легла, каза още Михайлов”, пише вестникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Y#76

Още от Новини