burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Рокади в НЗОК, здравето на децата, такса "татко" при изписване на бебе

Уволнението на подуправителя на НЗОК Иванка Кръстева е една от водещите теми от сферата на здравеопазването в днешния печат.

Подуправителката на Националната здравноосигурителна каса Иванка Кръстева е била освободена от длъжността си, съобщава 24 часа, като допълва, че мястото й ще заеме бившият подуправител на институцията д-р Димитър Петров.

Бившият заместник на д-р Глинка Комитов отново ще отговаря за лекарствата в НЗОК,  отбелязва по темата „Стандарт“, позовавайки се на източници от здравното министерство. Иванка Кръстева бе освободена от НЗОК вчера, но за смяната й се заговори още при встъпването в длъжност на служебния кабинет. Причината е, че срещу нея няколко пъти имаше силно напрежение от шефове на големи болници у нас. Според тях се опитвала да налага определена политика при закупуването на лекарства в здравните заведения, допълва изданието.

Вестниците се спират подробно и на изнесения доклад на СЗО, разглеждащ здравето на децата в училищна възраст. Данните сочат, че най-често консумираната храна от учениците от 5-и, 7-и и 9-и клас са сладките неща, споделят близо 44 на сто от анкетираните. 35 на сто пият безалкохолно със захар. Близо една четвърт от момчетата и 13 процента от момичетата са с наднормено тегло. 30% от 15-годишните момичета пушат поне веднъж седмично. При момчетата процентът е 21%, отбелязва „Труд“.

Темата за чистата на въздуха, който дишаме, продължава и в днешния печат. Най-мръсен въздух дишат жителите на столичните райони "Хиподрума", "Надежда" и "Павлово". Това сочат последните данни за количеството фини прахови частици на Изпълнителната агенция за околна среда, предоставени на "Труд".

„В 51 общини отделянето на вредни емисии във въздуха е намаляло през 2016 година. По данни на "Овергаз Мрежи" в тези населени места емисиите на азотни оксиди, прахови частици, въглероден оксид и летливите органични съединения са с 22 700 тона по-малко в резултат на замяната на твърдите горива и нафтата с природен газ“, пише по темата „Сега“. Изданието допълва, че преминаването към синьо гориво в битовия, промишления и обществено-административния сектор води до осезаемо подобряване на качеството на въздуха в градовете.  Много от домакинствата у нас обаче продължават да използват твърди горива през зимата.

Вестникът се спира и на възможността за пръв път общинска болница да кандидатства  за статут на университетска. "Правим опити това да е Първа градска болница, тя е най-доброто ни лечебно заведение", казва пред clinica.bg Веселин Милев, шеф на здравната комисия в СОС. Идеята е болницата да е обучаваща база към МУ-София. Ако това стане, Първа градска ще е първата общинска болница, в която може да се обучават студенти.

„Телеграф“ съобщава за такса, искана от Столичната "Майчин дом" от бащите на новородени. Най-голямата АГ болница у нас иска по 25 лв. на татковците за бележка, на която е посочена датата на изписване на тяхното бебе. Документът е необходим, за да може да бъде предоставен пред работодател и бащата да се възползва от 15-дневен отпуск, който му се полага, посочва изданието. В отговор на въпрос на медията, от МЗ са обяснили, че таксата не изрично забранена, което на практика я прави законна. "Към настоящия момент законодателството в страната не регламентира събиране на изрична такса за издаване на документ от лечебното заведение за болнична помощ, удостоверяващ датата на изписване на новородено дете. Считаме, че не съществува пречка за лечебните заведения, като самостоятелни търговски дружества, да определят самостоятелно цени за оказваните от тях услуги, свързани с осъществяваната от тях дейност", гласи отговорът на здравно министерство. Така пропуски в закона дават възможност на всяка болница по свое усмотрение да въвежда подобни такси, които нито са позволени, нито са забранени.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   GNDZ

Още от Новини