„Промени в Наказателния кодекс (НК), предлагани от правителството и внесени в парламента, могат да развържат ръцете на прокуратурата и да доведат до присъди и влизане в затвора на всеки търговец, който не изпълни свое задължение по договор”. Това пише днес „Сега”, като цитира ръководителя на катедрата по наказателноправни науки в Юридическия факултет на Софийския университет и бивш шеф на парламента проф. Пламен Панайотов.
„Ще бъдат засегнати ръководителите - управители и директори, на около 400 хил. фирми и над 40 хил. неправителствени организации, включително шефове на болници”, посочва изданието и уточнява: „Досега при неизпълнение на договор недоволната страна може да съди другата за неизпълнение или обезщетение по гражданските закони. Идеята на управляващите обаче е да се носи наказателна отговорност и признатите за виновни да имат качеството на престъпници”.
Според поправките наказание се предвижда за всеки, който не изпълни свое задължение, и от това произтекат вредни последици за другиго, за фирма или за търговско обединение. Такъв човек може да бъде даден на прокурор и да бъде обвинен и съден за длъжностно престъпление, информира още публикацията.
„Управляващите се мотивират, че трябва да криминализират търговията с влияние в частния сектор и да прецизират текстовете за длъжностното престъпление. Те разширяват понятието за това кой е длъжностно лице и може да отговаря за подобни престъпления, като добавят всяка професия, регулирана със закон - архитекти, лекари, адвокати”, четем още във вестника.
Прекратяването на работата на частната врачанска болница е във фокуса на вниманието на „24 часа”. „Частната болница „Вива Медика” във Враца спира работа. Ръководството й уведомило РЗИ и районната здравна каса, че няма да приема пациенти, минути преди края на работния ден в петък заради „възникнал проблем в аспирационната и кислородната система”, пише ежедневникът.
„Тя от години работи на територията на държавната без наем и със сходна дейност. Сега държавната отказа да преподпише изтеклия договор за клинична лаборатория. Без договор и двете болници търпят огромни загуби, а и не са уведомили касата за ситуацията”, допълва материалът и припомня: „Прокуратурата вече повдигна обвинение на зам. здравния министър през 2010 г. Михаил Зортев, че издал разрешението на „Вива Медика” и така държавната болница била ощетена с 12 млн. лв.”
Няколко вестника се спират на проблема на онкоболна жена със записването при общопрактикуващ лекар. „Онкоболна жена не можа да си намери сама общопрактикуващ лекар в Русе. 64-годишната Славея Йорданова в продължение на три дни тропала на вратите на най-малко десет джипита, но всички я връщали с мотива, че имат достатъчно пациенти и не записват нови. Пенсионерката, която страда от миеломна болест на кръвта от шест години не може да си позволи да е без лекарско наблюдение, ако иска да живее”, четем в „Монитор”.
„В тази ситуация Славея се озовала, след като нейният личен лекар д-р Никола Алексиев починал внезапно от инфаркт в края на миналата година
Докато той следил състоянието й, нямала никакъв проблем нито с направленията, от които често се нуждаела, нито с назначаването на изследвания. Когато след Нова година обаче го потърсила, с ужас разбрала, че един добър човек и прекрасен специалист си е отишъл от този свят.
Докато още се чудела какво да прави и към кого да се насочи, пипнала вирусно заболяване и трябвало да влезе незабавно за лечение в Белодробната болница в Русе.
Състоянието й не позволявало да остава повече без джипи, както и сама да си поема разходите, макар че работела и у дома си, за да добавя някой лев над пенсията. Била диспансеризирана в Националния център по хематология в София и често се налагало да ходи до там. След като не могла да си намери сама общопрактикуващ лекар, написала жалба до директора на Районната здравноосигурителна каса в Русе Калоян Копчев. Дали й входящ номер и Славея зачакала някой да реагира. И след като това не се случило в близките дни, се обърнала за съдействие към медии”, разказва изданието и допълва: „Пред „Монитор” Калоян Копчев каза, че е намерен общопрактикуващ лекар за онкоболната жена. Д-р Божидар Николов се съгласил да поеме грижите за Славея. Директорът лично изпратил служители на домашния й адрес, които да я уведомят, че ако е съгласна да бъде вписана в пациентската листа на д-р Николов, трябва да го потърси.”
Коментари по темата