„Броят на чужденците, които учат медицина в България, расте всяка година, показва статистиката. През 2016 г. само в МУ София, първокурсниците чужденци са 600. МУ - Плевен прие рекордните 250 чуждестранни студенти от 36 държави, които учат на английски. Най-много са първокурсниците от Великобритания - 90. От Индия са 48, Германия праща 19, Испания 12, а Нигерия - 9. В МУ - Пловдив, освен англичани в I курс са се записали младежи от Япония, Австралия и Нова Зеландия”, четем днес в „24 часа”.
Ежедневникът се спира по-подробно на МУ – Варна. „500 германци учат за лекари в Медицинския университет във Варна. Освен тях там медицина следват и 135 британци, а чуждите студенти във вуза са общо 1200. В Медицинския университет във Варна от 40 години идват чужденци, за да станат лекари. С течение на времето кандидатите набъбват, а младежите от страни на Европейския съюз като Германия и Великобритания стават все повече”, пише изданието. Освен германци и британци, в университета се обучават студенти от скандинавските страни, както и от Гърция, Кипър, Испания, Япония, Канада, САЩ, Бразилия, Египет, Индия, Израел, Ямайка, Турция, Македония, Молдова, Украйна, Швеция, става ясно от думите на Светлана Грънчарова, ръководител на учебния отдел в университета.
„Чуждестранните студенти избират да учат в Медицинския университет във Варна по изпитаната схема, основана на мнения от познати и приятели. Те споделят, че университетът им предлага модерна среда за развитие. Става дума за високотехнологично оборудвани лаборатории и учебни бази за практика, библиотека с електронни читални и осигурен достъп до най-добрите бази данни. Немците например са супердоволни от модерната спортна база и професионални треньори по футбол, баскетбол, волейбол и тенис”, пише още вестникът и допълва: „Предимството на университета е, че студентите се обучават на малки групи от по 10-12 човека и имат пряк контакт с професорите, което вдига качеството на теоретичната и практическата им подготовка.”
„Новинар” пък се спира на обучението по медицина на роми. От публикация в ежедневника научаваме, че през настоящата академична година 31 роми са получили подкрепа, за да учат и да се реализират в областта на медицината.
"През настоящата академична година в програмата участваха над 31 студенти, като от 2009 г. до сега бяха подкрепени над 150 души от различни свързани със здравеопазването професии“, казват за вестника от Фондация „Интелдей”.
„По думите им програмата работи вече девета поредна година и вече има завършили и практикуващи лекари в различни специалности, като фармацевти, стоматолози, акушерки, медицински сестри, фелдшери, рехабилитатори, лаборанти, както и бакалаври и магистри по здравен мениджмънт”, четем още във вестника.
Няколко издания пък се спират на проблем на граждани в София. „Апартамент, регистриран като клиника, лекува наркомани в центъра на София.
Спринцовки, празни шишета от спирт и съмнителни хора - такава е гледката около блок 25 в столичния кв. "Възраждане". В жилищната сграда работи център по наркомании, който е получил разрешение през 2012 г. съгласно наредбите на здравното министерство. И макар по документи всичко да е изрядно, живеещите на ул. "Средна гора" се страхуват и възмущават от това, на което са свидетели”, пише „Телеграф”.
„Има моменти, в които те сядат на тротоара, събуват си чорапите и се бодат ниско долу в краката, след което оставят инжекцията на тротоара. Идва следващият и по същия начин", разказва пред Нова телевизия очевидка. Друг пък описва, че децата от квартала ежедневно тичат около употребявани спринцовки.
Хората са писали жалби до общината и полицията, но никой не им обърнал внимание, въпреки че много от жителите на блока многократно са ставали жертви на кражби”, четем още в изданието.
„От 3-о районно управление потвърдили, че в района многократно са извършвани полицейски акции, а за година и половина са задържани 24 криминално проявени лица.
По думите на шефа на клиниката за наркомани Александър Ангелов оплаквания не са правени”, допълва вестникът.
„Монитор” пък коментира така: „Българинът по принцип не е от хората, които ще излязат ясно, точно и открито да заявят проблемите и да застанат с името и лицето си, за да бъдат те разрешени. Но пък винаги е готов да се оплаква, да сочи с пръст и да заклеймява, но анонимно. Конкретен пример - живеещи в блок, в който е настанена амбулаторията на клиника за лечение на наркозависими, се оплакват от опасното според тях съседство. И може би имат основание. Оплакват се и хленчат, обаче анонимно. От десетина човека от тези, които се жалят, едва една жена застана с името и лицето си и обясни без притеснение за проблема. Което говори, че щом не желаем да се покажем наяве, едва ли някоя институция ще повярва в основанието на нашето анонимно жалене”, пише вестникът.
Коментари по темата