burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: ТЕЛК, преразход за лекарства, проблеми за придружители на пациенти

От печата: ТЕЛК, преразход за лекарства, проблеми за придружители на пациенти

Новата наредба за ТЕЛК може да остави 50% от хората с увреждания без пенсии, пише „Сега“. Според медията новите правила за освидетелстване променят рязко начина за оценяване на вида и степента на трайно намалената работоспособност, като във фокуса на експертизата остава само основното заболяване. „Сега всяко едно от множеството увреждания носи допълнителни проценти в медицинската експертиза, като с няколко леки заболявания човек може да постигне същите права, които гарантира тежко заболяване. Това, смята МЗ, не е справедливо. Намалената работоспособност и степента на увреждане пък се оценяват в диапазон от проценти, което според вносителите на проекта прави преценката субективна и дава възможност на всеки ТЕЛК да дава собствено решение“, пише изданието.

„Сега“ информира, че новата наредба фиксира строго процентите за всяко заболяване, като налага процентът за намалена работоспособност да се определя само от основното заболяване и увреждане. Съпътстващите увреждания щели да се вписват като процент само в мотивите на съответното експертно решение. Така хората, които имат много на брой леки, неинвалидизиращи заболявания, щели да отпаднат от групата, в която са тежко увредените, и да загубят настоящите си права и инвалидни пенсии, ако, разбира се, се наложи преосвидетелстване. „От ведомството подчертават, че за някои тежки и злокачествени заболявания процентите на оценката на инвалидността ще се повишат. Така например при карцином на щитовидната жлеза, след отстраняване на папиларен или фоликуларен тумор I-II стадий досегашните 70% инвалидност до втората година се вдигат на 71%, до петата ще се променят от 50 на 60%, а след петата - от 30% на 50%. При сърдечна недостатъчност обаче досега можеше да се дават до 100%, а новият максимален процент ще е 91%. Промените ще позволят комисията да се произнася най-вече въз основа на медицинска документация, а клиничните прегледи, допълнителните изследвания и консултации със специалисти ще са само при необходимост. Това според ведомството ще намали прякото ангажиране на хората, разходите на средства и време и отсъствие от работа“, пише изданието.

„Около 100 млн. лв. се очаква да бъде преразходът на здравната каса за лекарства, става ясно от изявление на председателя на надзорния съвет Жени Начева, пише още „Сега“ Предишните изчисления са били за около 85 млн. лв. дефицит.

„За разлика от предни години, когато също имаше дефицит в бюджета, тази година за пръв път касата е с по-малък резерв - 3% от бюджета, а не както досега - 10%, и съответно възможностите за покриване на недостига са по-ограничени. Идеята на промяната беше още в началото на годината да се разпределят повече пари по различните пера. Така обаче касата през 2018 г. има резерв от едва 114 млн. лв., като част от него дори е предвиден за извънболничната помощ и реално налични са 87 млн. лв. Затова трябва да се предприемат съществени мерки - контрол на болниците, на ниво аптеки и нормативни промени“, пише медията.

„Монитор“ съобщава за хотел тип бунгало, който прибира по 70 лева за нощувка от придружителите на пациенти в София. Проверка на медията показала, че цената от 70 лв. е за нощувка в 3-местна стая в хотела две звезди от понеделник до четвъртък, както и в неделя. В петък и събота цената е с 5 лева по-ниска. Стаята с две легла в тези дни струва 55 лева, а в останалите дни от седмицата е 65 лева. Хотелът има и втора двуетажна сграда, която е с тънки стени и през тях се чува говорът на съседите. Безплатният интернет е споменат в обявите като безплатна екстра. „Оказва се, че в цялата страна проблемът с пренощуването на близки на пациентите е сериозен“, коментира медията.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   syaE

Още от Новини