Фалшивите болнични са тема на днешния „24 часа“. „20 194 съмнителни болнични листа за 344 629 дни отпуск е оспорил Националният осигурителен институт през последните две години. Успели са да отменят обаче едва 6264 листа за 96 697 дни. Това показва статистиката на НОИ. Болничните листове се отменят само ако при издаването им лекарят е нарушил наредбата или е допуснал техническа грешка“, пише медията.
„Най-много обезщетения по болест се ползват в столицата - над 603 хил. болнични, като в София и обезщетението е най-високо - 37,6 лв. В Пловдив болничните листа са 3 пъти по-малко от софийските - 220 хил. със среднодневно обезщетение около 29 лв. Във Варна издадените болнични са за 115 хил. дни. Най-малко пък са боледували във Видин, като там са издадени 12 хил. листа от доктори за близо 2 млн. лв.“, допълва още изданието.
Майките на деца с увреждания отново заплашиха с протести и палатков лагер пред парламента, пише още „24 часа“. „Този път заради новата точкова система, която ще оценява хората с увреждания от април. Индивидуалната оценка на инвалидите, която предлагат от социалното министерство, бе въведена именно по искане на протестиращите майки. Тя ще е с точкова система и ще включва три компонента - самооценка на инвалида, констатации на социалния работник и заключения за нуждите - финансова помощ, социални услуги, асистент, медицински изделия и пр. формулярът включва 10 категории с въпроси, на които ще се дават оценки от 0 до 4. Общият брой точки, които може да събере един инвалид, е 204. Въпросите включват от това дали инвалидите могат да се обслужват сами - да се къпят, да готвят или да ползват техника, до това от какви помощни средства имат нужда. За да имат личен асистент, инвалидите трябва да получат най-малко от 11 до 49 точки. Тогава те ще могат да го ползват до 15 ч на месец. Тези с между 50 и 100 точки ще имат право на 42 часа, а с от 101 до 186 - до 84 ч. Максималният брой часове -168, ще е за хората с оценка между 187 и 204 точки“, съобщава медията.
Според изданието майките от "Системата ни убива" настояват за промяна на коефициента, по който се изчисляват точките и се определят часовете. "Неяснотите в критериите са предпоставка за субективизъм при оценката от страна на оценяващия. Това ще въведе нови порочни практики в системата и категорично сме против да се провежда нов експеримент с хората с увреждания. Абсолютно недостатъчен е периодът на разработка на методика за индивидуална оценка", написаха пък от майките от другата инициатива - "Системата ни убива всичките". Те готвят становище до социалното министерство, където ще опишат реални казуси на хората с увреждания, като така ще извадят грешките в самата концепция“, допълва всекидневникът.
„Труд“ информира за облекчените изисквания, на които трябва да отговаря бездетна двойка, за да получи финансова подкрепа от държавата за инвитро процедура. „Това ще се случи след като Министерството на здравеопазването официално е подкрепило съответното предложение на Фондация "Искам бебе". Смята се, че около 250 хил. двойки у нас искат, но не могат да имат дете по различни причини и за повечето от тях инвитрото е финансово непосилно. Облекчението за тях ще е по линия на антимюлеровия хормон - този, който доказва наличието на яйчников резерв. Изискването е стойността му да е поне единица, което много от жените не покриват. Ако промяната действително стане факт, ще се въведе нова, по-ниска граница за този хормон. В момента много от жените не могат до достигнат до държавната помощ само заради разминаването на стойността на хормона и изискването за него“, пише изданието.
Коментари по темата