burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Център по хемодиализа остана без лекарства

Центърът по хемодиализа във Велинград остана без лекарства заради натрупани дългове към фирмите доставчици и отказа на болничната аптека да дава повече "на вересия", информира „Монитор“. „Заради това началникът на отделението е написал докладна до шефа на болницата, в която посочва, че в резултат на отказа на доставка на медикаменти се стига до влошаване на състоянието на болни на хемодиализа. Във връзка със създалата се ситуация бе поискан да се отпусне безлихвен заем от 21 000 лв., с който да се осигурят животоподдържащи медикаменти за пациентите“, пише изданието.

„Монитор“ съобщава още, че общинското здравно заведение е натрупало задължения за над 1 млн. лв. към доставчици на лекарства, храна и други фирми.

От „Дума“ научаваме, че Здравната каса е намерила как да ореже парите на болниците. „Като обвързва финансирането с броя на леглата, НЗОК ограничава правото на избор на пациентите“, пише изданието. Според цитираните експерти от Центъра за защита на правата в здравеопазването в разрешенията за дейност на болниците вече няма да се посочва само общият брой на леглата, а отделенията и броя на леглата във всяко от тях. За разлика от досега, когато лечебните заведения са можели да отчитат и по-голям брой пациенти по дадена клинична пътека, ако не се взима общият брой на леглата в болницата.

Според експерти хората от малки населени места ще имат най-големи проблеми и вероятно ще остават без лечение, защото не могат да си позволят пътуване до големите градове, където вероятността да намерят "свободно легло" е по-голяма. От ЦЗПЗ прогнозират, че неблагоприятно ще бъдат засегнати и пациентите в спешно състояние, чиято хоспитализация може да стане много проблематична поради новите ограничения. Болниците в този случай са поставени в много неприятна ситуация. Ако откажат прием на болен в спешно състояние, може да им бъде търсена отговорност, а ако го приемат, лечението няма да им бъде платено, пише още "Дума".

Районният съд в Несебър е потвърдил глоба, наложена от агенция "Медицински одит", на медицински център в Слънчев бряг заради прекалено високи цени на лечение, пише „Сега“. „След като решението на съда беше публикувано, се оказа, че цената за гипсиране на крак според официалния ценоразпис е 540 лв., 400 лева се плаща за гипсова шина на ръка, също толкова за обездвижване на крайник, наместването на фрактура е 200 лева. Прегледът пък стартира от 80 лева. Медицинският център, подобно на повечето по морето, не работи със здравната каса и пациентите плащат само кеш или със застраховка. Според агенция "Медицински одит" с подобни цени са нарушава Законът за здравето, според който лечението трябва да е достъпно, а наложената глоба е 1000 лв“, съобщава изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   DLJs

Още от Новини