Бюджетът на здравноосигурителната каса и въпросите, свързани с разпределянето му, ако се приеме демонополизацията, са тема на днешния брой на „Дума“. „Разходите за администриране на НЗОК за 2019 г. са 53,443 млн. лв., съобщават от Центъра за защита на правата в здравеопазването. За заплати на служителите на НЗОК през 2019 г. са планирани 30,664 млн. лв. Щатните бройки са 2267, като половината са държавни служители. През май са заети 2087 щата. Като работодател НЗОК ще плати на НОИ 8,231 млн. лв. за осигуровки на наетите служители. За допълнителни възнаграждения по граждански договори, облекло и обезщетения са предвидени 2,4 млн. лв. Извън заплатите издръжката на институцията струва на данъкоплатците още 12,140 млн. лв.“, пише изданието.
„По време на дискусията за демонополизация на НЗОК на 15 юли министърът на здравеопазването Кирил Ананиев обяви, че бъдещите здравни каси ще бъдат ограничени до 3% административни разходи. От ЦЗПЗ питат дали след демонополизацията фондовете ще харчат повече от НЗОК за администрация и дали касата ще запази същите разходи. Според пациентската организация е по-важно каква е ефективността на разходите на НЗОК, с които се плащат прегледи, изследвания, болнично лечение, лекарства. Общата сума на здрав-ноосигурителни плащания за 2019 г. е 4,3 млрд. лв.“, допълва още медията.
„Сега“ съобщава, че експертната комисия към онкологичния център в Бургас търси 12 хил. лева месечно, за да продължи работата си. „След по-малко от половин година работа трудово-експертната лекарска комисия към Комплексния онкологичен център - Бургас, вторият специализиран ТЕЛК след този в Националния онкологичен център в София, замразява дейността си, съобщи БНР. Засега временно, докато се намери нужното финансиране за издръжката му в размер на 12 хиляди лева месечно. Малко след като здравното министерство е дало благословията си за откриването му, министър Ананиев отказва финансирането му. А екипът от специалисти се надява да намери нужните средства от здравната каса или от община Бургас, за да може звеното да продължи работа в интерес на лекуващите се в центъра“, пише всекидневникът.
„Общо на територията на Бургаска и Ямболска област онкоболните са около 25 000, като в КОЦ-Бургас се лекуват 18 185 от тях. Освен за медицинска експертиза на онкоболни тази комисия е обща, те. поема и други тежко болни от областта и е улеснение за пациентите, които до този момент могат да получат освидетелстване само в многопрофилната болница в града“, уточнява медията.
Лекари от "Пирогов" направиха първия медицински преглед с новата 5G технология, информира „Труд“. „Демонстрация на т. нар. телемедицина направиха изпълнителният директор на най-голямата спешна болница у нас проф. Асен Балтов, който беше в централата на "Теленор" - партньор на "Пирогов" в проекта, проф. Диян Енчев, който беше в лечебното заведение и д-р Асен Меджидиев намиращ се в линейка в Хасково заедно с 59-годишна пациентка. Медицинската консултация се осъществи с 360градусова камера, която снима с резолюция 4К. Проф. Балтов и проф. Енчев се пренесоха в линейката при д-р Меджидиев с помощта на специални VR очила. Пациентката е изпитвала болки в гръдния кош и при ходене; те са били особено силни в дясната бедрена кост, която, както и прешлените, е била оперирана преди време. По време на съвместния преглед стана ясно, че са необходими допълнителен скенер на гръбначния стълб, ЯРМ и консултация с травматолог и неврохирург“, съобщава медията.
„Идеята за въвеждането на телемедицина е свързана с недостига на специалисти в определени региони и нуждата от бърза реакция, особено при спешни случи. Това е крачка напред за медицината, коментира проф. Енчев. По думите му новата технология дава изключителна възможност за дистанционни високоспециализирани консултации“, пише още изданието.
Коментари по темата
Без да съм травматолог, бих препоръчала същото.
Не че съм против прогреса, но в случая 2G- то нямаше ли да е достатъчно да се установи че са необходими "допълнителен скенер на гръбначния стълб, ЯРМ и консултация с травматолог и неврохирург“?!? Все пак три светила на медицината са.
Невероятни глупости се случват в комерсиализираното здравеопазване.
Кое му е комерсиализираното бе скъпа. Това е пролетарско колхозно семашковско здравеопазване с фалшиви презентации уж е модерно. Комерсиализирано щеше да е ако лекарите печелеха по 15 000 долара месечно.
"Идеята за въвеждането на телемедицина е свързана с недостига на специалисти в определени региони и нуждата от бърза реакция, особено при спешни случаи Иронията е ,че телемедицината изисква още повече персонал , а не по-малко - тоест един на място и един на другата линия. Да не говорим и за техническата поддръжка,. Но Ганьо на триците е скъп , а на брашното евтин . Та може да не плаща лекарския труд ,ама ще инсталира иначе скъпи 5G джаджи . Народът казва на свинче звънче И те така
За съжаление пак на гол корен чифте пищови: 5G телемедицина и 53 млн админ разходи! Защо не вземете нещо от австрийската здравна система, австрийците са евреите на Европа и поне знаят как да си управляват парите!
Тези 53 милиона лева за администриране представляват 1/3 от разходите за ЦЯЛАТА първична извънболнична медицинска помощ за 1 ГОДИНА на цялата България. Или ПИМП е силно ниско финансирана или чиновниццте плюскат яко . И после ще ми говорят колко струвало администрирането