Очаквано, вчерашното заседание на здравната комисия в парламента, на което депутатите не подкрепиха промените, свързани с болница „Лозенец”, попада във фокуса на медийното внимание.
„Министър Кирил Ананиев намекна, че Правителствена болница е пред фалит, след като здравната парламентарна комисия сложи неочаквана спирачка пред идеята му спешно тя да се превърне от болница на властта в национална детска болница.
На заседанието си вчера депутатите гласуваха, но не приеха да отпадне статутът й на търговско дружество и принципал да стане здравното министерство - каквото бе решението на Министерския съвет, прието след предложение на Ананиев”, пише „24 часа”.
„Само така болница „Лозенец” може да се закрие, а сградата й да се използва за създаване на детско лечебно заведение. Идеята министър обяви в края на ноември.
Подобен развой засяга пряко Медицинския факултет към Софийския университет, защото „Лозенец” е негова учебно-клинична база, без каквато той не може да получи акредитация. Въпреки уверението на Ананиев, че за акредитацията и работата на студентите и преподавателите няма да има проблем, в сряда Академичният съвет и студентите заявиха протестна готовност, докато не се създаде подробен план за преструктуриране, който да се обсъди и одобри от засегнатите страни”, допълва изданието.
„Същото поискаха вчера и депутатите. Министър Ананиев им обясни, че има право да представи такъв план едва когато МЗ стане принципал. Иначе планът съществувал. Въпреки това комисията гласува с 11 гласа „за” (ГЕРБ и ДПС) и 11 „въздържал се” (БСП и ОП). Според проф. Георги Михайлов решението за закриване трябва добре да се обмисли, тъй като „Лозенец” е единствената база за лечение на белодробно трансплантирани пациенти у нас”, пише още вестникът.
„Монитор” се спира тъкмо на трансплантациите. „Необходими са законодателни промени, които да улеснят донорството у нас, а всеки български гражданин да може да заяви съгласието си, както и какво искада дари - клетки, тъкани или органи.
Това е мнението на координатора по донорство в УМБАЛ „Канев” в Русе д-р Красимир Теодосиев, който бе подкрепен в позицията си от д-р Лидия Стефанова, координатор в периода 2005-2013 г.”, четем в ежедневника.
„Според сега действащия закон всеки български гражданин може да заяви само несъгласие да стане донор след смъртта си. Д-р Стефанова припомни, че около 3000 души у нас са направили такъв отказ. По думите й по презумпция това означава, че всички останали граждани на страната са съгласни да са донори. В същото време лекарите са длъжни да питат роднините по пряка линия на пациента в мозъчна смърт дали желаят да дарят органите му, защото решението в крайна сметка е тяхно”, пише още изданието и уточнява: „За периода 2005 - 2013 г. в русенската болница в 9 случая близките на пациенти в мозъчна смърт са се съгласили да дарят органите им, като е имало и шест отказа. От 2014 г. до 2018 г. е имало 5 донорски ситуации, при които семействата са решили да дадат шанс за живот на чакащ за трансплантация. Последният случай е от 28 ноември т.г.”
„Телеграф” пък продължава да следи епидемичната обстановка. „Вирус изпраща децата в болница, алармираха педиатри пред „Телеграф”. През последните седмици стотици малчугани са били хоспитализирани заради усложнения. Според информационната система към Центъра по заразни и паразитни болести респираторни заболявания повалят по 5000 българи на седмица. Това е броят само на хората, които са потърсили лекарска помощ и са били проследявани. Най-много заразени има във възрастовата група 0-4 г., следвана от хлапетата между 5 и 14-годишна възраст. Общо в страната пък боледуват 116 на всеки 10 000 души”, отчита публикацията.
„Показателите са далеч от епидемичните стойности, но говорят за повишена заболеваемост. Най-много заразени има в Силистра, а на второ място е Ст. Загора. И в двата града беше доказан грипът „Сингапур”. Той обаче все още набира скорост и засега не е основният виновник за броя на заболелите. Сред градовете с по-високи стойности са също Бургас и Ямбол”, отбелязва още изданието, като уточнява, че столичните забавачки са опразнени наполовина.
Коментари по темата