burevestnik.bg - Мобилна версия


От пресата: Вот за здравеопазване, проблеми на болница, болнични през 2017 г.

От пресата: Вот за здравеопазване, проблеми на болница, болнични през 2017 г.

Очаквано, последната информация, свързана с предстоящия вот на недоверие за здравеопазване намира отражение в днешната преса. „Готови сме с мотивите на вота на недоверие, но на заседание на ИБ на НС на БСП и на ръководството на ПГ на "БСП за България" взехме решение да приложим нов подход при този вот на недоверие - не да го внесем в парламента и да започнат парламентарни консултации с другите партии и всички да смятаме гласове "за" и "против", и да се съсредоточаваме около математическия сбор - дали ще мине или не, а да започнем от извънпарламентарни консултации.” Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова на пресконференция в централата на партията”, пише днес „Земя”.

„Тя обясни, че тази седмица левицата ще се срещне с представители на пациентски организации, с Националното сдружение на общинските болници, с Лекарския съюз, с представители на общопрактикуващи лекари, на групите от хора, засегнати, както от сегашното състояние на здравеопазването, така и от бъдещата реформа, която предлагат ГЕРБ”, допълва изданието.

„Бихме искали да обсъдим и нашата алтернативна визия за развитие на здравеопазването, така както сме я представили във "Визия за България". Тази седмица ще съсредоточим усилията си в тези срещи, ще изслушаме всички и ще представим нашата алтернатива на здравна реформа, ще обсъдим мотивите в трите им части - сегашно състояние на здравеопазването, предложения на ГЕРБ, предложения на БСП за алтернатива и едва след това ще внесем вота на недоверие в парламента.

Това най-вероятно ще бъде в понеделник”, заключи Корнелия Нинова”, пише още всекидневникът.

„Дума” пък се спира на проблем на болница. „Болницата за продължително лечение и рехабилитация в Перник, известна като Профилакториума, е застрашена да остане без отопление през зимата, алармира управителят на здравното заведение д-р Венцислав Чунов. Той припомни, че закупеният през 2015 г. котел на пелети стои неизползваем и тази зима също вероятно няма да бъде пуснат в експлоатация”, четем във вестника.

„Съоръжението е предназначено да захрани с топло цялата сграда, която е с разгъната застроена площ 10 000 кв. м. Котелът е закупен за 150 000 лв. по програма за енергийна ефективност. Не са правени обаче 72-часови проби, защото обновената част от отоплителната инсталация на сградата няма да издържи на мощността на котела. По думите му за тригодишния период съоръжението частично е ограбено, но щетите са възстановими. Община Перник не е продължила работата си по проекта за енергийна ефективност, за който е имала одобрение. Д-р Чунов поиска за два етажа на болницата да бъдат закупени проточни котли от каскаден тип, или нов котел на газ”, пише още изданието.

„Телеграф” отчита данните на НОИ за болничните. „Боледуваме повече от 5 млн. дни за сметка на работодателя. Това показват данните на НОИ за миналата година. Според анализа на института разходите за болнични от 2011 до 2017 г. са скочили двойно - от 256,4 на 508,9 млн. лева. Нарастването на дните, които са за сметка на държавата, е с цели 45,3%”, пише вестникът.

„Броят на отсъствията, които се плащат от работодателите, също се увеличава - от над 4 041 800 през 2011 г. на 5 397 500 шест години по-късно. Увеличението е от 33,5%. Средната продължителност на болничния е 8,55 дни. Общо за цялата минала година разходът на човек е 572,97 лева. 2 031 997 е броят на болничните листове. От тях 1 401 886 (69,0%) са първични и 630 111 (31,0%) - продължение на болничен лист. Данните показват, че най-много хора вземат болнични през януари. Тогава броят им е 211 973, което е с 26,6% повече от средномесечните резултати за годината. Анализът на НОИ показва, че февруари, март и октомври са месеци, през които също се вземат повече болнични. Най-малко се ползват през май и декември”, продължава публикацията.

И още: „Общо 863 хиляди българи са ползвали болничен поне веднъж в годината, показва още статистиката. Групирането по пол и възраст показва, че най-много са обезщетенията, изплатени на жени между 25 и 34 г., което се дължи основно на това, че дамите по-често остават вкъщи, когато има болен член на семейството. При мъжете 29,4% от всички дни във временна неработоспособност са във възрастовата група 55 - 64 години, показват данните на НОИ.”


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   F%s8

User Avatar plamen 09.10.2018 11:21:44

SORY

Още от Новини