burevestnik.bg - Мобилна версия


От пресата: Вот на недоверие, промени в здравния сектор

От пресата: Вот на недоверие, промени в здравния сектор

„Със 133 гласа „против” и 99 „за” Народното събрание отхвърли очаквано вчера третия вот на недоверие към правителството - заради политиката му в здравеопазването.

„Г-жа Нинова каза, че се стяга за избори. Ние в ГЕРБ се стягаме за 4-годишно управление и ви каним на дебат за изборите през 2021-а година. Зад управлението стоят 133-ма депутати”, със задоволство отбеляза лидерът на депутатите от ГЕРБ Цветан Цветанов.” Това четем днес в „24 часа” за вчерашното гласуване на вот на недоверие към правителството.

„За предсрочното прекратяване на мандата гласуваха от БСП и ДПС. „Воля” и двамата независими подкрепиха властта”, уточнява вестникът.

„Макар че вотът бе за здравето, очаквано акцентът в пленарната зала бе кризата във властта, предизвикана от изказването на вицепремиера Валери Симеонов за „кресливите жени”, които извеждат на улицата „уж болните си деца”. За него той се извини пред камерите в Министерския съвет половин час преди старта на пленарния ден”, разказва публикацията и допълва: „БСП поиска Симеонов да дойде, за да бъде изслушан, но мнозинството отхвърли точката - в петък ще бъдат разгледани два законопроекта за решаване проблемите на хората с увреждания и тогава вицето ще може да говори по темата.

Йордан Цонев от ДПС пък предупреди, че групата на движението няма да остане в залата и да слуша „един циник” и е категорично против „този човек да идва тук и да ни каже какво е искал да каже”. „Час по-скоро Симеонов да си ходи - воденичен камък е не само за ГЕРБ, но и за страната. Ако не си отиде от властта, ние ще предприемем политически действия, за да спасим България”, предупреди лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

За нас изпълнителната власт е напълно блокирана, установи по повод коалиционните драми при управляващите зам.-шефът на лявата ПГ Драгомир Стойнев. „Днес са децата с увреждания, вчера бяха онкоболните, утре ще бъдат други. Необходими са нови избори - гражданското недоволство е на ръба”, призова Стойнев. „Скандалите в управляващата коалиция показват, че в това правителство няма задкулисие”, отвърна Цветанов”.

„Стандарт” търси мнението на шефа на „Св. Екатерина” проф. Генчо Начев за предстоящите промени в здравния сектор. „Бъдещето ще покаже какво ще се случи с Агенцията по медицински надзор. Не смятам обаче, че дали под нейната шапка ще бъдат трансплантациите е толкова важно. Същественото е тази бъдеща агенция наистина да упражнява контрол. Но за да го направи, първо трябва да се изработят индикатори за качество, каквито има в Европа и в света. За да може контролът да не е за някоя запетайка в документ, а за медицинските дейности и резултатите от тях. Докато не се приемат тези индикатори за качество, няма значение как ще се казва органът за контрол”, казва проф. Начев.

„Второ, контролът на качеството може да се осъществи само от експерти във всяка една област. Не може да се осъществява от администратори, защото те не разбират правилата за добра медицинска практика.

Както има заклети счетоводители и одитори, така трябва да има заклети експерти в областта на сърдечно-съдовите, ендокринните, белодробните заболявания, гастроен-терологията и т.н. Тази функция може да се изпълнява само от лекарското съсловие и специално от научните дружества”, смята той.

„Труд” пък се спира на рака на белия дроб. „С близо 4000 се очаква да нараснат новите случаи на рак на белия дроб до края на 2018-а. Всяка година около 3800 българи получават тежката диагноза, като при 70% от тях вече е твърде късно и заболяването е в трети или четвърти стадий на развитие. Данните бяха оповестени по повод предстоящия месец за борба с рака на белия дроб – ноември”, пише вестникът.

„По официални данни в късен стадий на болестта прогноза за 5-годишна преживяемост има при под 5% от пациентите, посочи в сряда д-р Борислав Димитров, онколог от СБАЛОЗ София-град.

Ракът на белия дроб у нас е най-честото злокачествено заболяване при мъжете и шесто при жените по честота. При пациентите с рано диагностициран карцином преживяемостта е по-добра и дава възможност за успешно прилагане на своевременно оперативно и медикаментозно лечение”, пише още изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   AxBS

Още от Новини