burevestnik.bg - Мобилна версия


От пресата: Иск срещу болница, дарение за болница, ХИВ в столицата

От пресата: Иск срещу болница, дарение за болница, ХИВ в столицата

„Пациенти на хемодиализа подават колективен съдебен иск срещу болницата във Видин. Те обвиняват лечебното заведение в некачествена терапия и увреждане на здравето им. Решението идва месец след аварията в отделението по хемодиализа, при която един мъж почина. Иск срещу болницата ще подадат и неговите близки”, четем днес в „Телеграф”.

 „Както „Телеграф” писа, проверката на „Медицински одит” установи нарушения, а здравното министерство обяви, че отпуска 180 000 лв. за нуждите на отделението. Според пациентите обаче все още не са взети мерки за адекватно лечение, съобщава 6ТВ. От началото на тази година починалите болни на хемодиализа в „Св. Петка” са 7, като последният смъртен случай е от събота, когато след процедура мъж издъхва в лечебното заведение. През 2017 г. пък починалите са били 21. В момента болните на хемодиализа от Видин и района са над 40”, допълва изданието.

„Труд” информира за дарение, получено от шуменската болница. „Три отделения на болницата в Шумен получиха модерна медицинска апаратура на обща стойност 55 000 лв. Дарителският жест е на фирма „Алкомет”, съобщава публикацията.

„Отделението „Уши, нос, гърло” получи швейцарски високотехнологичен диоден лазер с две оптики за щадяща ендоскопска хирургия. Спешното отделение се сдоби с два модерни 12-канални ЕКГ-апарата, а ортопедията с артроскопска помпа „Страйкър”, която ще се ползва при ендоскопски операции на коленни стави”, уточнява изданието.

„24 часа” пък се спира на ситуацията с ХИВ в столицата. „455 нови случая на инфектиране с ХИВ ще има в София до 2022 г., ако не бъдат взети мерки за превенция на болестта. Така заболелите ще нараснат от 1028 души до 1483-ма. Това сочи прогноза, направена чрез специализиран софтуер на UNATOS и на Европейския център за контрол на заболяванията”, пише вестникът и уточнява, че данните са част от Програмата за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции на Столичната община за периода 2019 - 2023 г.

„Документът е качен за обществена консултация на сайта на СОС и предстои да бъде разгледан от общинските съветници. Целта на програмата е да предвиди мерки, с които прогнозата за новозаболели да бъде намалена с 50%. Предвиждат се кампании за превенция и повишаване на знанието както в училищата, така и сред уязвимите групи. Планират се и мобилни пунктове за безплатни и анонимни тестове”, информира всекидневникът.

„Първият случай на ХИВ у нас е регистриран през 1986 г. Оттогава до май тази година случаите на инфектиране с вируса са общо 2810. Най-голям риск от заразяване има при лицата, употребяващи инжекционни наркотици и при мъжете, които правят секс с мъже. Според националния регистър на случаи с ХИВ към здравното министерство в София са 38% от случаите в страната към края на 2017 г. Поради демографски, миграционни и други процеси в столицата е най-голям процентът на разпространение на ХИВ у нас, а в града живеят 1/3 от всички болни”, отчита още изданието.

„Сега” краде авторски материал на Zdrave.net, свързан с вчерашното одобрение от страна на правителството на промени в Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор. Изданието копира – на места дословно, а на други – с лека вариация,  избрани от Zdrave.net текстове от настоящия закон и такива от новите предложения, като добавя и „автор” на „своята” публикация. „Министърът на финансите ще отговаря за координацията и хармонизацията на финансовото управление и контрол в лечебните заведения с над 50% държавно и общинско участие, след като вчера кабинетът одобри промени в Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор. Според тях лечебните заведения с над 50% държавно и общинско участие се включват към предприятията от публичния сектор, които попадат в обхвата на закона.

Това означава, че директорите на държавните и общинските болници ще бъдат длъжни да прилагат разработените от финансовия министър методически насоки в областта на финансовото управление и контрол, като за изпълнението им ще бъдат "системно наблюдавани" от министъра. Директорите ще трябва и да предоставят на министъра на финансите информация за състоянието на системите за финансово управление и контрол в законовоопределен срок, а в случай че той не бъде спазен, ще бъдат санкционирани с глоба между 500 лв. и 2000 лв.”, гласи написаното във вестника.

Като свои разсъждения в добавка „Сега” представя следното: „Държавните болници продължават да трупат дългове, част от тях са пред фалит. Като мярка за спасяването им здравното министерство изготви оздравителни планове и въведе задължителен финансов стандарт. Явно обаче и тези мерки не дават резултат.”


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   tc3L

Още от Новини