burevestnik.bg - Мобилна версия


Отбелязваме Европейската седмица за предпазване от рак на маточната шийка

Отбелязваме Европейската седмица за предпазване от рак на маточната шийка

За единадесети път у нас се отбелязва Европейската седмица за предпазване от рак на маточната шийка (РМШ). Тя се провежда между 22-ри и 28-ми януари под патронажа на Комисията по здравеопазването към 44-то Народно събрание.

За пети път Европейската седмица за предпазване от рак на маточната шийка ще бъде отбелязана в България с тематичен щанд, разположен в сградата на Народното събрание, на който ще бъдат раздавани информационни материали за заболяването и символът на кампанията - „Перлата на мъдростта“.

Със своята Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка България принадлежи към групата от 87 държави в света, които имат национални програми за имунизация срещу РМШ, финансирани с публични средства. Националната програма осигурява безплатна имунизация срещу рак на маточната шийка за момичетата на 12 и 13-годишна възраст.

Ракът на маточната шийка е второто по честота раково заболяване сред жените под 44 години в целия свят. На всеки 2 минути в света една жена умира от заболяването. В Европа това се случва на всеки 18 минути, а в България всеки ден една жена умира от рак на маточната шийка. По данни на Българския национален раков регистър всяка година в България се разболяват около 1100 жени. В световен мащаб годишно се диагностицират над 530 000 нови случая и според експертите, ако няма сериозни усилия, насочени към предотвратяването на РМШ, тази цифра би достигнала 1 милион нови случая на година през 2050 г.

Редица научни публикации доказват, че 75% случаите на рак на маточната шийка могат да бъдат предотвратени чрез редовни прегледи и цитонамазки, а в комбинация с имунизация във възрастта 11-18 години заболяемостта от рак на маточната шийка може да бъде намалена с 94%. Поради тази причина и тази година институции, експерти и пациентски организации се обединяват срещу твърдения, които поставят под съмнение безопасността, ефикасността и имуногенността на ваксините без никакви медицински доказателства. Научната общественост в световен мащаб е категорична, че профилът на безопасност на имунизациите остава висок, като ползите многократно надхвърлят рисковете.

По данни на Европейския център за контрол и превенция на заболяванията процентът ваксинирани момичета в Европа варира между 17 и 84%, като програмата в Шотландия води класацията с обхват от над 90%, а в Англия и Португалия той е над 80%.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   nqr@

Още от Новини