
Със серия постери „За да помогнем, трябва да знаем“ МЗ се включва в отбелязването на днешния Международен ден за борба с епилепсията.
Епилепсията е едно от най-разпространените неврологични заболявания в света. С него живеят над 50 милиона души, като състоянието може да засегне хора от всички възрасти.
Характеризира се с повтарящи се пристъпи, които настъпват внезапно и често плашат околните. „Важно е обаче да знаем, че в повечето случаи заболяването подлежи на контрол, като при около 70% от пациентите лечението позволява пълноценен живот“, казват от Министерството.
Признаците на епилептичен пристъп са обърканост, втренчен поглед, загуба на съзнание, неволеви мускулни движения, прехапване на езика. При пристъп трябва да бъдат отстранени очилата на човека или други предмети, които могат да причинят нараняване, да бъде осигурено безопасно място около лицето, да се постави нещо меко под главата му, да бъде обърнат внимателно настрани и да се засече времето на пристъпа. „Не поставяте предмети в устата, не опитвайте да давате вода или лекарства, както и да задържате движенията насила. Най-важното е да не изпадате в паника. Опитайте се да запазите спокойствие и останете до човека“, съветват от МЗ.
От Министерството подчертават още, че информираността и правилната реакция на хората около пациента по време на пристъп са от ключово значение за неговата безопасност.
Коментари по темата