„В приеманите бюджети през последните три години продължава порочната практика да се лимитира всяка една дейност на лекарите, което, както нееднократно бе посочвано и в Становище на Националния омбудсман, и от повечето експерти, се отразява крайно негативно на пациентите, защото затруднява достъпа им, ограничава правото им на избор къде да се лекуват и в дългосрочен план води до понижаване на качеството на медицинската помощ, поради влошената конкурентна среда“. Това пише в свое становище за Бюджет 2019 на НЗОК, внесено в Народното събрание, омбудсманът Мая Манолова.
По думите й, Законът за бюджета на НЗОК превръща Министерския съвет и Народното събрание в помощни органи на новата Агенция по медицински надзор по отношение на лицензирането на нови болници или на нови отделения в съществуващи такива.
В становището си Манолова посочва, че с проекта се въвеждат сериозни структурни промени – закриват се сега действащи органи и се създават нови, като според нея в случая с Агенцията по медицински надзор това води до смесването на функции в един орган, който остава извън всякаква форма на граждански контрол. Това създава предпоставки за злоупотреба с права, смята омбудсманът.
Манолова определя като изключително обезпокоителни промените, с които при лечението на пациентите се въвежда принцип за предписване на лекарствени продукти на база терапевтичен курс, съобразено с неговата разходна ефективност. Омбудсманът смята, че така се ограничава правото на гражданите на индивидуално лечение, съответстващо на състоянието им и преценката на лекуващите лекари.
Мая Манолова подчертава, че с внесения проектозакон се правят важни изменения в редица закони, които в огромната си част нямат пряка връзка с бюджета на НЗОК за 2019 година и не са свързани с изпълнението му. „В тази връзка като национален омбудсман съм силно обезпокоена от опита чрез бюджетен закон, в противоречие с действащата нормативна уредба, чрез преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2019 г. да бъдат променени няколко основни за здравеопазването закони, имащи пряко отношение към живота и здравето на българските граждани“, посочва общественият защитник.
Освен това, по думите й, Законът за нормативните актове предвижда при изготвяне на нов нормативен акт провеждане на обществени консултации с гражданите и юридическите лица най-малко 30 дни преди внасянето му, а подобни консултации не са извършени.
„Като национален омбудсман не мога да приема гражданите да бъдат лишени от възможност да изразят мнение и направят предложения по толкова важни за всеки въпроси“, посочва Манолова.
Омбудсманът отбелязва още, че приемането на пакет закони по този начин нарушава основни конституционни норми. В подкрепа на такъв извод тя припомня мотивите в Решение № 17 от 3 октомври 1995 г. по конституционно дело № 13 от 1995 г. на Конституционния съд. В тях се сочи, че „Ежегодните бюджетни закони са закони във формален смисъл, само защото под наименованието „закон” те са гласувани от Народното събрание. В основното, същинското си съдържание, те не съдържат правни норми. В разходната си част те съдържат разпоредби, с които се овластяват държавните органи да извършат необходимите им разходи на държавни парични средства до определен размер. Текстовете на ежегодните бюджетни закони са актове, с които се управляват средствата от общодържавния паричен фонд. Те са управленски (административни) актове, които, без да променят своята основна юридическа характеристика, се издават в присъщата на актовете на Народното събрание форма (закон) и по предвидената за законодателния орган процедура.“
В заключение омбудсманът предлага на Народното събрание да обсъди предложения законопроект в частта му относно бюджета на НЗОК за 2019 г. и да разгледа всички останали предложения за промени в други закони отделно, съобразно предвидения в Конституцията и законите ред за това, след извършване на предварителните оценки и обществено обсъждане.
„Искам да Ви уверя, че в защита на тези граждански права няма да се поколебая да използвам всички предвидени в Конституцията правомощия на Омбудсмана“, категорична е Мая Манолова.
С цялото становище на омбудсмана можете да се запознаете тук.
Коментари по темата
БРАВО!
Майчето ли ще оправи държавата . Тая червена крадла , ще дава акъл и ще се прави на принципна . Тая същата дето ревеше от трибуната на Народното събрание комунистически лозунги . Тая свиня,партията на която съсипа България .
Тази партия е майка и на управляващите.
Наглостта на вземащите решения е позната - има обществено обсъждане уж, следват писма, рационални предложения, а накрая се появява нормативен акт с условия, съобразени с нещо друго. В случая, въпреки разумните доводи на омбудсмана, ще следва познатата история. Овцете поклащат уши и продължават кротко напред. Примери с наредби и закони - в изобилие.
Майче!,знаеш каква е процедурата!Първо при премиера,обясняваш и след това чакаш резултат!Обикновенно ти се получава!
Тая червена кукувица оправи децата с увреждания , сега ще оправя и здравеопазването.Където се е навряла само хаос и простотии. Визирам още закона за изборите който беше сътворила и който трябваше спешно да се променя. Така оплете нещата с майките на децата с увреждания , че още не могат да ги разплетат. Но знайно е , че това което най -много я вълнува е лицензирането на нова частна болница .Специално за град Видин.
Мда ,жалко е че червена кукувица има повече мозък от вас наглите тикви от бостана на Баце ви също с червената книжка в гардероба
Ти пък си изкукала кукувица. Не се научихте да мислите по същество, а не в синьочервена.
Права е Мая Манолова, но кой ли ще се съобрази с нея?