burevestnik.bg - Мобилна версия


Отделяне на бюджета на касата от консолидирания държавен бюджет иска БЛС

Съсловната организация изпрати предложението си за бюджета на медицинските дейности за 2018 г.

Отделяне на бюджета на касата от консолидирания държавен бюджет иска БЛС

Предложение за бюджет на касата с мотиви за разпределението на средствата изпрати вчера лекарският съюз до ръководството на фонда и здравния министър.

Първото, което прави впечатление, е че предложените от БЛС средства са с близо 5 млн. лв. по-малко от предложението на самата НЗОК. Разлика има и в предлаганото от съсловната организация разпределение на парите по пера, като бюджетът на БЛС не включва предложение нито за парите за лекарства за домашно лечение, нито за онколекарствата в болничната помощ, а само за дейност и медицински изделия в болничната помощ.

Общият бюджет на здравната каса за 2018 г. да бъде 3 855 000 000 лв., предлагат от БЛС. „Това би осигурило на НЗОК през 2018 г. допълнителни средства в размер 402 млн. лв. в сравнение с ЗБНЗОК 2017 г. Допълнителните приходи в бюджета на НЗОК за 2018 г. ще са от увеличаване на приходите от здравноосигурителни вноски, трансфери за здравно осигуряване и от неданъчни приходи. Причините са в повишаване на размера на МРЗ, здравноосигурителните прагове за здравно осигуряване, повишената вноска с 5 на сто за здравноосигурените лица за сметка на държавата, съгласно ЗЗО, както и на повишената събираемост на здравноосигурителните вноски от задължените лица“, посочват в мотивите си от съсловната организация.

Предложението на касата пък е за бюджет в размер на 3 859 978 000 лв.

На ПИМП лекарският съюз отрежда 223 000 000 лв. „Предлаганото увеличение на средствата по този параграф е 23 млн. лв. в сравнение с утвърдения годишен план  за плащания  за 2017 г., което е 11%. Така сумата, отделяна за ПИМП, достига 10,5% от плащанията за медицински дейности. С предвиденото увеличение се предвижда повишаване на цените за дейности“, се посочва в проекта.

Числото се приближава до исканите от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България 25 млн. лв. повече от средствата, заложени в тазгодишния бюджет, за разлика от предложението на НЗОК по това перо, което е само с 200 000 лв. над Бюджет 2017 (200 200 000 лв.)

Средствата, които лекарският съюз иска за СИМП, са в размер на 245 млн. лв. „Предлаганото увеличение на средствата по този параграф е 25,6 млн. лв. в сравнение с утвърдения годишен план на НЗОК за плащания за 2017 г., което е 12%. Така сумата, отделяна за СИМП, достига 9,5% от плащанията за медицински дейности. Предвиждаме увеличаване на обеми и цените за първичен и вторичен преглед“, посочват от там.

Какво е предложението на касата по това перо все още няма яснота.

За МДД лекарският съюз предвижда 85 млн. лв. „Предлаганото увеличение е 7,5 млн. лв. в сравнение с утвърдения годишен план за 2017 г. Така сумата, отделяна за МДД, достига 3,6% от плащанията за медицински дейности. Предвиденото увеличение на общата сума за МДД ще се отрази предимно в увеличаване на обемите и на стойността на отделни изследвания“, отчитат от съсловната организация. Сумата, предложена в този проект, е с 5 млн. лв. повече от заложеното в проекта на касата.

89 млн. лв. пък е предложението на БЛС за медицинските изделия, прилагани в болничната помощ. Сумата е с 9 млн. лв. над заложеното в бюджета на касата за тази година, а предложението на касата по това перо към момента е неизвестно.

Средствата за болнична помощ през 2018 г. според БЛС трябва да са в размер на 1,792 млрд. лв. Предлаганото увеличение на средствата по този параграф е 116 млн. лв. в сравнение с утвърдения годишен план за плащания за 2017 г. „В тази сума се предвижда увеличаване на цените на определени недофинансирани дейности в болничната медицинска помощ, които не са актуализирани повече от 10 години; увеличаване на обемите до 4%, отчитащи наличието на нови ЛЗ и дейности, както и реално изпълнените медицински дейности, обусловени от демографските промени в структурата на населението и свързаната с това по-висока заболеваемост“, посочват от съсловната организация, като уточняват, че средствата за закупуване през 2018 г. на дейностите в болнична медицинска помощ са формирани при отчитане на информация за стойността на отчитаната в ежедневните електронни отчети на изпълнителите на болнична медицинска помощ дейност през 2017 г., където средномесечната стойност е 140 млн. лв., както и очаквания брой хоспитализации за 2018 г. - около 2,060 млн. хоспитализации по клинични пътеки и 1,3 млн. хоспитализации по процедури.

Тук също има разминаване между предложението на БЛС и това на касата. Проектът на осигурителната институция залага 1,802  млрд. лв. за болнична помощ – с 10 млн. лв. повече от предложението на съсловната организация.

Разминават се и предложенията по отношение на резерва на касата. Според предложението на лекарите той трябва да е в размер на 5 на сто от целия бюджет, докато проектът на касата предлага свиването му до 3%.

От БЛС предлагат още и някои промени, свързани с финансовата рамка, на първо място сред които е отделянето на бюджета на НЗОК от консолидирания държавен бюджет. Лекарският съюз предлага още промени в Наредба 2 за основния пакет дейности, покривани от касата, в посока актуализиране алгоритмите на клиничните пътеки и процедури, в съответствие със световните ръководства за лечение на отделните видове заболявания.

От там искат също така отделен фонд за лечение на редки болести и съгласуване на решенията, свързани с бюджета, между касата и съсловната организация.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Qnvt

User Avatar Гост 24.10.2017 15:39:53

Пак некомпетентност и неадекватност. Наредба 2 няма и няма и да има въоще. Ще трябва да преговарят за остовния пакет. Такъв с наредба не може да има. Хайде сега да свършат някоя работа, не само да плямпат врели некипели.

Още от Новини