burevestnik.bg - Мобилна версия


Откриха първия семеен център за недоносени бебета

Откриха първия семеен център за недоносени бебета

В Световния ден на недоносените деца фондация „Нашите недоносени деца“ официално откри първия в България Семеен център „Малки чудеса“. Той е създаден благодарение на дарение. В центъра работят лекар, психолози, логопеди и консултанти по кърмене.

Центърът е за деца като Самуил, който е роден в 7 месец. Детето освен, че е родено преждевременно, се и задушило при раждането и страда от детска церебрална парализа. „Не можеш да си щастлив, че детето се е родило, тъй като не знаеш дали е живо“, казва майка му  Мария Йорданова пред bTV. Бащата на Самуил Чавдар Йорданов, казва, че най-страшното е липсата на информация. Сега семейство Йорданови разчитат на първия Семеен център за недоносени бебета.

Преждевременно родените бебета са изложени на повече и специфични рискове, в сравнение с доносените бебета, казват от фондацията. Голяма част от усложненията, възникващи в следствие на тези рискове, могат да бъдат избегнати, или поне последствията от тях да бъдат намалени, ако тези рискове се проследяват внимателно и се реагира навреме. У нас обаче родителите рядко имат пълна и достъпна информация за това.

Услугите и специалистите на Семейния център подкрепят родителите в проследяването, превенцията, ранното откриване и ранната интервенция при състояния, характерни за недоносените деца, като: затруднения в говорното и двигателното развитие и координацията, нарушена памет и възможност за концентрация, дислексия, диспраксия, дискалкулия, дисграфия, емоционални и психологически проблеми. Всички те могат да бъдат предотвратени или влиянието им върху детето да бъде драстично редуцирано, ако бъдат своевременно открити и се вземат мерки.

Стремежът на екипа е да осигури максимален обхват на дейността в подкрепа на децата и родителите. В центъра ще работят повече от 10 специалисти с квалификация за ранна психологическа, логопедична, двигателна и социална подкрепа на децата, включително чрез методи като арт-терапия, музикотерапия, ерготерапия. Ще бъдат разгърнати и редица услуги с основен фокус работа с родителите, обучаването им в някои специфики при отглеждането на недоносено, както и индивидуална и групова психологическа помощ за преодоляване на предизвикателствата, свързани с преждевременното раждане, родителството и партньорските взаимоотношения в семействата на недоносени деца. В дългосрочен план предвиждаме разширяване на дейността с включване на медицински услуги и рехабилитация, специално насочени към нуждите на недоносените деца.

По данни на фондацията 10% от новородените се раждат преждевременно; 30% от тези деца получават трайни увреждания, а 50% от недоносените деца се сблъскват с различни форми на обучителни затруднения, емоционални, поведенчески проблеми и проблеми в социалната интеграция. 70% от майките, родили твърде рано, страдат от посттравматичен стрес и 50% от тях не получават подкрепа за кърмене и достатъчна информация как да запазят лактацията си.

По думите на неонатолога д-р Радка Масларска вярата на близките е от основно значение за развитието на недоносените деца. „Един от акцентите в съвременната терапия по неонатология – майка и дете да бъдат заедно, семейството да бъде в контакт с децата“, каза пред bTV д-р Масларска.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   LsQW

Още от Новини