burevestnik.bg - Мобилна версия


Отлагането на ДСГ с още година вече е правен факт

Отлагането на ДСГ с още година вече е правен факт

Въвеждането на адаптиран вариант на Австралийската класификация на медицинските процедури – българска ревизия, бе предложено за отлагане за поредна година. С обнародването на промяната днес в „Държавен вестник“ отлагането е правен факт. Така според изменението ДСГ трябва да бъдат въведени у нас от 1 януари 2020 г.

„В хода на работата по внедряване на новата класификация беше установено, че все още е налице необходимост от допълнително време за прецизиране на кодовете, адаптиране на софтуерните продукти и пробното им използване в практиката с цел отстраняване на възможни технически грешки. След приключване на този процес следва да се организира обучително прилагане и поетапно преминаване към отчитане по новата класификационна система. По тези причини с настоящото изменение на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 42 се предлага отлагане на срока за пълното внедряване на Австралийската класификация на медицинските процедури – българска ревизия до 1 януари 2020 г.“, посочиха от МЗ при предлагането на промяната.

„Освен това в процеса по изготвяне и прецизиране на кодовете е необходимо да бъдат съобразени и предприеманите понастоящем промени в пакета от здравни дейности и в профилактичните и диспансерни дейности, гарантирани от бюджета на НЗОК, които се налагат в резултат на приетия от Народното събрание Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2019 г., а също и от въвежданите с него промени в Закона за здравето и Закона за здравното осигуряване“, допълниха от ведомството.

Целта на предложените промени е да се създадат необходимите условия за ефективно прилагане в практиката на Австралийската класификация на медицинските процедури – българска ревизия, като се минимизират рисковете от технически грешки в работата на лечебните и здравните заведения, регионалните здравни инспекции, лекарите, лекарите по дентална медицина, фармацевтите и другите медицински и немедицинските специалисти, които обработват здравна и медико-статистическа информация, отбелязаха още от там.

Очакваният резултат от въвеждането на промяната е плавно преминаване към кодиране и отчитане на медицинските процедури по новата класификационна система, без това да създаде затруднения в работата на медицинските специалисти, лечебните заведения и НЗОК, се казваше още в мотивите на Здравното министерство.

Същите мотиви бяха използвани за отлагане въвеждането на ДСГ и всички предходни години досега.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   *vWR

User Avatar Гост 26.01.2019 15:09:38

То ако беше само кодиране...Алоооо вие нямате финансиране за такива дейности включващи всички заболявания на пациента постъвайки в болница . Кого лъжете бе нещастници от МЗ и НЗОК Такава система може да стартира едва при бюджет за здраве 12-15 милиарда на година и нито стотинка по-малко .Иначе ще е формална и неработеща. Но пък винаги може да направите фалшиви отчете ,че работи а ? по комунистически ...като във филма Кит...

User Avatar Патриот-майтапчия 26.01.2019 17:24:10

12-15 милиарда на година, може. Ама ЕВРО, а не лева, другари тиквокомунисти!!!

User Avatar Гост 26.01.2019 15:29:44

Че кой говори за финансиране. Тиквокомунистите мислят за кодиране.Робите да бачкат безплатно.

Още от Новини