burevestnik.bg - Мобилна версия


Отново съмнения за готовността на НЗОК да поеме медицинските изделия от 1 юли

Липсата на ясни критерии за качество, доплащането и малкото средства в бюджета остават все още проблеми без решение според депутатите

Отново съмнения за готовността на НЗОК да поеме медицинските изделия от 1 юли

Междуведомствената работна група, която подготвя нормативните промени, необходими при прехвърлянето на медицинските изделия и помощните средства към НЗОК, приключва работата си, а за днес е предвидена среща между участващите в процеса институции за приемането им. Това заяви от парламентарната трибуна управителя на НЗОК проф. Петко Салчев по време на изслушването си във връзка с темата.

По време на дискусията народните представители поставиха редица въпроси, свързани с готовността на касата да поеме и администрира процеса. Повечето от тях изразиха притеснение от наближаващия скоро краен срок за въвеждането на промените – 1 юли, както и от наличния административен капацитет на НЗОК. Според тях има основателни опасения, че оставащото време няма да бъде достатъчно, за да може касата да приеме и обезпечи един сериозен обем от дейности и отговорности, свързани пряко със здравето и качеството на живот на най-уязвимата група български граждани.

Според управителя на НЗОК проф. Салчев стремежът е процесът по предоставянето на тези средства да бъде максимално дигитализиран и що се отнася до електронизацията на процеса, срокът ще бъде спазен. Той цитира конкретни дати и увери, че базата данни от ЛКК и ТЕЛК, както и данните от регистъра на Агенцията за хората с увреждания се прехвърлят към НЗОК, която занапред ще води регистъра, а фирмите контрагенти на касата сами ще разработят софтуера и ще й го предоставят.

Народният представител от ГЕРБ/СДС Деница Сачева обърна внимание на факта, че списъкът с медицинските изделия и помощните средства не е актуализиран от 2008 г., към тази дата е фиксиран и размерът на средствата, което означава, че промяната е абсолютно наложителна. В отговора си проф. Салчев увери, че актуализация на списъка ще се прави всяка година, за да се включват в него по-съвременни и иновативни изделия. Също така те ще могат да се отпускат от аптеки и дрогерии.

Според депутата от ДПС д-р Хасан Адемов, бивш социален министър, като много сериозен проблем се очертават липсата на ясни критерии за качество на изделията, които ще бъдат предлагани на касата. Друг, също изключително важен според него проблем, е доплащането от страна на пациентите. Д-р Адемов бе категоричен, че предвидените в бюджета 38 млн. лв. са крайно недостатъчни и това е ясно още отсега.

Според социалния министър Георги Гьоков, който също взе участие в дебата, трябва да се помисли много сериозно за административния капацитет на НЗОК и 28-те РЗОК, който по думите му никак не е голям и едва ли може да се справи с новата дейност.

Според депутата от БСП проф. Георги Михайлов пък партиите от коалиционния формат ще търсят най-добрите решения, за да не се допусне хората с увреждания да се окажат в ситуация, в която не могат да получат необходимите им помощни средства.

Депутатът от ИТН д-р Ивайло Христов сподели опасенията си относно свързаността между отделните институции, както и от неяснотата за видовите изделия, които ще бъдат включени в списъка на здравната каса. Според него остава без отговор и въпросът за това колко и кои доставчици ще бъдат партньори на касата.

Народният представител от „Демократична България“ Елисавета Белобрадова на свой ред изрази опасения относно контрола върху изписването на помощни средства от лекарските комисии и неяснотите за това кой ще го осъществява. Също така за нея остава под въпрос намирането на адекватно решение за ремонта на изделията по начин, който не затруднява  хората с увреждания, повече от които са възрастни и трудно подвижни.    

Тя предложи проблемните моменти отново да бъда обсъдени в близките дни в двете ресорни комисии – по здравеопазване и по труда, социалната и демографската политика.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Sk58

User Avatar Gost 25.03.2022 09:38:35

Абе, тъпи депутати, защо не видите как се прави в другите европейски държави!!! Естествено, че това е социална дейност и това не е работа на НЗОК!!!

User Avatar Гост 24.03.2022 23:31:27

Тъпото и адски крадливо Гоче Михайлов крепи Петко Салчев! Днес се доказа отново.

User Avatar Гост 25.03.2022 07:51:44

Що!

User Avatar гост 24.03.2022 15:49:44

НЗОК е здравен фонд и следва да плаща само дейности за здравно-осигурени лица , социалните дейности нямат място тамл Но в България здравното застраховане отдавна се смята за здравно финансиране , още откакто тапира дянков апна резерва на касата и той изчезна. Помощните средства са социална дейност и подпомагане и нямат работа в НЗОК.#

User Avatar Гост 24.03.2022 15:26:38

Така става, когато нечии интереси седят зад това прехвърляне към касата без да се мисли за реалните проблеми които ще предизвика то

Още от Новини