burevestnik.bg - Мобилна версия


Отпада задължителната диспансеризация при болни с артрит

Редица артрозни заболявания отпадат от задължителната до момента диспансеризация, което според пациентски организации възпрепятстваше лечението на болните.

Това става ясно от съобщение на НЗОК, изпратено до медиите. В него се посочва, че Надзорният съвет на фонда е взел решение от диспансерно наблюдение в извънболничната медицинска помощ да отпаднат юношески (ювенилен) артрит и анкилозиращ спондилит при лица на възраст под 18 години, както и псориатични и ентеропатични артропатии, серопозитивен ревматоиден артрит и юношески артрит при лица над 18-годишна възраст. За целта ще бъде променена наредбата, която касае основния пакет от дейности, като в нея е включена нова Амбулаторна процедура (АПр) №42 – „Амбулаторно наблюдение/ диспансеризация на пациенти с тежкопротичащи възпалителни полиартропатии и спондилопатии“, поясняват от НЗОК.

От там допълват, че процедурата е разработена съвместно с националните консултанти по съответните заболявания, като са разписани ясно условията и редът за договаряне, както и начинът на изпълнение. Представени са и индикациите за изпълнение на процедурата и са включени някои изисквания за оценка на състоянието на съответните пациенти с тези заболявания.

„Засега това решение ни удовлетворява, но трябва да мине време, за да се види дали процедурата ще действа правилно. На практика диспансерът, който се изпълняваше досега, ще бъде заменен с алгоритъм. Това означава, че вече няма да имаме проблем, лекарите ще ни преглеждат и няма да има проблем със заплащането от страна на касата към тях, коментира за Zdrave.net Анета Драганова от Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит. Тя обаче посочи, че въпросът, който стои, е кога ще бъде публикуван този алгоритъм и дали ще има гратисен период за преминаването към него.

Припомняме, че проблемът с диспансеризацията стана повод за редица протести на пациенти.

Всички лечебни заведения, които отговарят на изискванията за сключване на договор за амбулаторната процедура и желаят да работят по нея с НЗОК, могат да отчитат пациенти от 1-ви януари 2017 г., като извършената дейност ще им бъде заплатена, допълват от касата. От там посочват и че НЗОК заплаща лечение с биологични лекарствени продукти по реда на чл. 78, т. 2 от ЗЗО на пациенти с ревматологични заболявания, провеждащи диспансерно наблюдение. Съгласно него НЗОК може да извърши експертиза при необходимост от скъпоструващи лекарства.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   YZ#B

Още от Новини