Отпадъците от лекарства, закупени от гражданите за лична употреба, представляват битови отпадъци и следва да се изхвърлят по реда, утвърден от всяка община за изхвърлянето на битовите отпадъци. Опасни са единствено цитостатичните и цитотоксичните медикаменти и те следва да се изхвърлят по определен ред.
Това става ясно от проект на нова наредба на МЗ, която разглежда тази тема.
По отношение на опасните лекарствени продукти, които са използвани за лечение на пациенти в лечебните заведения, както и тези, които са предназначени за домашно лечение, които са класифицирани като опасни отпадъци, се въвежда особен режим за връщане в болничната аптека на съответното лечебно заведение, в което се провежда дадена лекарствена терапия. Посочените лекарствени продукти се съхраняват и предават за унищожаване съгласно утвърдени от ръководителя на лечебното заведение правила. „По този начин се преодолява възможността опасните отпадъци от лекарствени продукти да попаднат в потока от битови отпадъци и няма иск от увреждане на лицата, ангажирани с тяхното събиране, транспортиране, третиране, обезвреждане и оползотворяване“, се посочва в мотивите към Наредбата за условията и реда за унищожаването, преработването или използването за други цели на лекарствените продукти.
Създава се ред, по който лекарствените продукти се предават от техните притежатели за унищожаване, за да не се натрупват значителни количества медикаменти, които са негодни за последващо ползване или преработване и съответно не могат да бъдат въведени в търговския оборот.
Освен това с проекта на Наредба се постановява забрана за унищожаване на лекарства на територията на страната, които към датата на доставка/поставяне под съответен митнически режим или направление са били с остатъчен срок на годност, по-малък от една десета от пълния срок на годност. „Предназначението на забраната е да не се допуска внасянето/доставката на лекарствени продукти с единствената цел да бъдат унищожени а територията на страната“, уточняват от МЗ.
Също така се предвижда заявителите да подават комплект от документи при заявяването на лекарствените продукти за унищожаване до изпълнителния директор на ИАЛ чрез съответната Регионална здравна инспекция (РЗИ), на чиято територия на дейност се намират лекарствените продукти. РЗИ служебно ще препраща комплекта от документи в ИАЛ, като след постъпване на същите от инспекцията следва да извършат проверка на описаните в заявлението лекарствени продукти и да изготвят становище по образец за унищожаване на медикаменти. „Целта е да се преодолее сега съществуващата административна тежест за заявителите, а именно подаване само на едно заявление за унищожаване на лекарствени продукти в една институция“, посочват от Здравното ведомство.
Уреждат се начините, чрез които се извършва унищожаването на лекарствени продукти, като целта е посочената дейност да бъде съобразена с европейското и национално законодателство по отношение на оползотворяването и обезвреждането на лекарствените продукти, представляващи отпадъци.
Към лекарствата, които подлежат на унищожаване или преработване, се добавят и тези медикаменти, предмет на нарушенията по ЗЛПХМ, за които е постановено отнемане в полза на държавата от наказващите органи. „С въведението се цели преодоляване на празнотата, а именно как да се разпоредят компетентните органи в случаите, когато са отнети в полза на държавата лекарствени продукти, предмет на конкретни нарушения по ЗЛПХМ“, посочват от МЗ в мотивите.
Коментари по темата
ВСИЧКИ Лекарства са химия и само дозата ги прави лекарства!!! ТРЕТИРАНЕТО НА ИЗХВЪРЛЕНИТЕ ЛЕКАРСТВА КАТО ОБИКНОВЕН БИТОВ ОТПАДЪК Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ СПРЯМО НАСЕЛЕНИЕТО!!!