
С над 62 млн. лв. ще бъде оказана подкрепа на специалистите в здравеопазването, след като Комитетът за наблюдение на Програма „Развитие на човешките ресурси“ (ПРЧР) одобри две нови операции и промени бюджета и продължителността на действаща мярка. Това съобщават от Министерството на труда и социалната политика (МТСП).
Над 1800 специалисти в Центровете за спешна медицинска помощ ще бъдат включени в обучения за реакция при специфични спешни състояния, като приложат най-съвременните технологии за обучение чрез виртуална реалност и отдалечен достъп, уточняват от там.
За служителите в Регионалните здравни инспекции (РЗИ) пък ще бъдат осигурени модерни условия за обучения, включително изграждане на електронна платформа за провеждането им. Ще бъдат обучени над 890 работещи в РЗИ, информират от МТСП.
С промяна в бюджета на мярката „Специализация в здравеопазването +“ ще бъде осигурена финансова подкрепа за периода на специализация за още 110 специализанти по специалности, в които имат установен недостиг на специалисти на територията на страната или в определени области в здравеопазването.
Също така са осигурени средства, които ще гарантират дейността на новоизграждащите се с пари по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа, както и на услугите в реновираните по него сгради. Стъпката се предприема, след като Комитетът за наблюдение на ПРЧР одобри мярката „Услуги за дългосрочна грижа“ с бюджет от 367 млн. лв., която ще действа до 2029 г.
По мярката се осигурява необходимото финансиране за функциониране на резидентните услуги за възрастни хора и хора с увреждания и за подкрепящите специализирани социални услуги в общността. Допустими кандидати по нея ще бъдат всички общини, включително тези, които изпълняват проекти за създаване на нови услуги, за реформиране на домовете за стари хора и за изграждане и оборудване на социална инфраструктура за услугите, включени в Националната карта на социалните услуги, уточняват от МТСП.
Със средствата ще може да се закупува допълнително оборудване и обзавеждане за услугите, както и реализиране на дейности на местно ниво, подпомагащи приемането на деинституционализацията и създаването на резидентни услуги за изведените от институциите хора. За служителите на доставчиците на социални и интегрирани здравно-социални услуги и за работещите в резидентните услуги ще бъдат осигурени специализирани обучения и супервизия. Очаква се 3630 възрастни и хора с увреждания да подобрят условията си на живот.
Коментари по темата
Е, гледайте само Илия Тасев колко милиона ще прибере, като обучител на РЗИ. Бъдете сигурни, че ако Санитарния инспектор Илия Тасев се появи в ролята на обучител на лекари от РЗИ ще бъде уведомена Европейската комисия и Европол....
Хехе, сега ще изберат едни обучители с по 2000 лв хонорар за лекция и ще изпапкат бързо паричките. Щото като се замислиш, 40 групи студенти в МУ по 8 човека са 320 човека всички български студенти. И по 10 хил. годишно е платеното, значи за 6 години са грубо 19 млн и 200 хил. лв ако всички бяха платено. Баси сумата - 62 млн.
Че то останахме само пенсионери. На какво ще ни обучават. И за кога.
ВЪВ ФИЛИЯЛИТЕ КЪТЕТО СА РАЗПОЛОЖЕНИ ЦЕНТРОВЕТЕ ЗА СПЕШНА ПОМОЩ СА ЕДИН ВИД ВИКАЧИ.тЕ НЕ РАБОТЯТ-ДОИДЕ ХИРУРГИЧЕН СЛУЧАИ ТИЧАТ И ВИКАТ ХИРУРГ,ДОИДЕ НЕВРОЛОГИЧЕН СЛУЧАИ И ТЕ ВИКАТ НЕВРОЛОГ-И ТАКА НАТАТЪК. НА КАКВО ДА СЕ ОБУЧАВАТ И ХАРЧАТ ИЗЛИШНИ ПАРИ.ТЕЗИ ПАРИ ДА ГИ ДАДЪТ НА КОНСУЛТАТИТЕ-ТЕ РАБОТЯТ 24 ЧАСА.А КОЛЕГИТЕ ВЪВ ФИЛИАЛИТЕ СА ВИКАЧИ.тОВА КОЕТО ПОЛУЧАВАТ ИМ Е МНОГО.
Колега, а ти собствено, какво работиш?
На какво ще обучават РЗИ? Че те са само едни пощенски кутии. Преписват писмата от МЗ и ги изпращат по болниците.
За обучение? Хубаво! А за заплати кога?