burevestnik.bg - Мобилна версия


Официално представят доклада на ЕК за здравеопазването в България

Официално представят доклада на ЕК за здравеопазването в България

Представителството на Европейската комисия в България ще представи докладите за състоянието на здравеопазването в Европейския съюз през 2019г. и конкретните тенденции в България, съобщиха от представителството. Лектори ще бъдат Филип Домански, анализатор на системите на здравеопазване в генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия, и Ане Шпрангер, експерт от Европейската обсерватория за здравни системи и политики. Представянето на доклада ще е в четвъртък в конферентната зала в Дома на Европа в София.

През ноември 2019 г. Европейската комисия публикува доклади, в които се представят профилите на здравните системи в 30 държави. В придружаващия доклад се посочват следните предизвикателства за ЕС: колебанията относно ваксинацията, цифровата трансформация, достъпът до здравни грижи, уменията на здравните работници, продуктовият жизнен цикъл на лекарствата и др.

Докладът за България показа, че очакваната средна продължителност на живота в България се е увеличила с над три години през периода 2000—2017 г., но по-голямото нарастване в други държави — членки на ЕС, увеличава разликата между България и средната стойност за ЕС. Болестите на органите на кръвообръщението и онкологичните заболявания са основните причини за умиране, като съществуват значителни различия в здравното състояние според пола, региона и образованието. Заболяемостта от инфекциозни болести, като туберкулоза (ТБ), също продължава да бъде притеснителна.

Докладът припомня, че макар размерът на разходите за здравеопазване да се е удвоил от 2005 г. насам и на глава от населението те да са в размер на 1311 EUR, са четвъртите най-ниски в ЕС през 2017 г. Това представлява 8,1 % от БВП, което е под средната стойност за ЕС от 9,8 %, но е по-високо от равнището в съседните държави. Директните плащания (ДП) от потребителите през 2017 г. са най-високите в ЕС (46,6 % в сравнение с 15,8 % като средна стойност) и се обуславят главно от доплащанията за лекарствени продукти и извънболнична помощ. Разпространението на неофициалните плащания също увеличава разходите на домакинствата за здравеопазване.

Сред констатираните проблеми са още липсата на данни по ключови показатели, която  възпрепятства мониторинга на качеството на здравеопазването. „Финансовата устойчивост на здравната система е поставена на изпитание и поради прекомерното разчитане на частните разходи, както и поради намаляващото население в трудоспособна възраст, допринасящо за приходите на социалното здравно осигуряване. Усилията да се подобри ефективността чрез преориентиране на предоставянето на услуги и на ресурсите от болниците към извънболничната помощ се оказаха трудно осъществими“, пишат авторите на доклада.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   1jER

User Avatar crocodile 06.01.2020 21:18:42

Ако имаше нормална система на здравеопазване в България - социално ориентирана и подобна на тези в Западна Европа, заплащането на лекарите също щеше да е без големи диспоропорции. За съжаление вечните "Амбъри" от времето на Семашко в българското здравеопазване, в комбина с ченгетата и комунетата в България се радват на диспропорциите и глямото "лапане"! От време на време ченгетата посочват някой с пръст - като Иво Петров със 100те хилки месечно и след това го ловят за топките, за да се излага редом до Фандъкова. Не забравяйте Генчо Начев, Добрин Василев и още много други с доходи над 50 000 лв месечно в резултат на именно изкривената здравна система! Дори Финков деклариа официално, че получава годишно повече от един професор кардиолог в Лондон в държавна болница! Така че не ревете за заплати само, а си изчистете оборите, ако искате да имате нормална сиситема на здравеопазване и заплащане! Всичко останало са духовни полюции по форумите!

User Avatar Гост 08.01.2020 14:38:43

Глуупак, не лекарите стоят зад комунистическата ти здравна система, а твоите политически проститутки за които гласуваш и които те жалят да не плащаш реалната цена на здравните ти грижи. А посочените лекари за труда си трябва да получават колкото европейските им колеги, иначе и те ще избягат от теб. Проблемът бе мутрички, че това са само еди и и от лекарите, а оста алите работят за смешни пари, но ще си платите със здравето за тарикатлъка

User Avatar БЛС-Въоръжено Крило 06.01.2020 17:20:09

Тези дебелокожи чиновници от ЕС кога ще коментират най-сетне унизителното заплащане на медицинския персонал в България- 22-30пъти под това на западните медици при същата отговорност и много по-голямо натоварване като часове работа тук. Или пак ще им запушат устата с мазни софри и пиене на корем за сметка на данъкоплатеца и след това ще съчиняват келави доклади без да са посетили поне една болница или лекарска практика и ще пишат измислени заключения на база видиш ли продължителност на живота -параметри със значима стойност, ако анализираш столетия развитие на едно общество и без никаква твърда връзка със здравната система.

Още от Новини