Да не се допуска прехвърляне на средства от бюджета, определен за първичната извънболнична медицинска помощ, в други пера. Тази промяна да залегне в Закона за бюджета на НЗОК, настояват общопрактикуващите лекари. Предложението от името на съсловната организация беше представено от д-р Селиме Карагьозова по време на обсъждането на средствата, определени за здравеопазване през 2017 г., в ресорната здравна комисия.
Друго, за което настояват личните лекари, е в случай на преразход в ПИМП той да бъде покрит със средства от резерва на НЗОК. „В момента резервът се използва основно за болници и за лекарства“, отбеляза пред Zdrave.net д-р Карагьозова.
Текстът е залегнал и в бюджета на касата за догодина, в който е разписано, че Надзорният съвет на НЗОК в срок не по-рано от 31 март 2017 г. може да вземе решение за разпределяне на не по-малко от 90% от средствата в него за здравноосигурителните плащания за лекарствени продукти, медицински изделия, диетични храни и за болнична медицинска помощ.
Д-р Карагьозова подчерта, че са необходими допълни средства за ПИМП и припомни, че на общопрактикуващите лекари бяха вменени допълнителни дейности чрез „служебния“ рамков договор. „Към нас бяха включени и много диспансерни диагнози, работата се увеличи, писането също, а цените останаха същите“, обясни д-р Карагьзова, която беше обявена за най-добър общопрактикуващ лекар през 2015 г.
В тази връзка тя припомни препоръките на Световната банка и стратегията 2020 средствата за ПИМП да достигнат 15% от общия бюджет до 2020 година. В бюджета на НЗОК за тази година те бяха малко над 6%. „В момента не можем да кажем, че сме постигнали максимума, но с оглед на ситуацията в страната има едно леко покачване на тези средства“, коментира д-р Карагьзова във връзка с вчерашното приемане на бюджета на НЗОК на първо четене в ресорната комисия.
Припомняме, в свое становище по проектобюджета на НЗОК от НСОПЛБ поискаха средствата за ПИМП за 2017 г. да бъдат в размер на 225 млн. лв. В крайна сметка приетият от здравната комисия на първо четене законопроект заложи 200 млн. по това перо.
Д-р Карагьозова припомни и позицията на общопрактикуващите лекари относно потребителската такса, а именно – ако някоя институция реши, че трябва определени групи да бъдат освободени от нея, то същата да покрие този разход в полза на освободеното от нея лице. „Ние от една страна се водим търговци, а от друга сме едва ли не спонсори на държавния бюджет“, коментира тя.
Коментари по темата