burevestnik.bg - Мобилна версия


Парламентарната комисия ще обсъжда Националната здравна стратегия 2030

Парламентарната комисия ще обсъжда Националната здравна стратегия 2030

Националната здравна стратегия 2030 ще бъде обсъждана на утрешното заседание на парламентарната здравна комисия.

Стратегията беше предложена за обществено обсъждане в края на месец юли, а на 7 септември получи одобрението на Министерски съвет. Заради изборите за Народно събрание е внесена в парламента на 21 октомври, но намира място в дневния ред на депутатите едва на 1 декември.

Припомняме, че сред приоритетите в здравеопазването за следващите 10 години са устойчиво подобряване на здравето и среда, подкрепяща здравето, ефективно управление на ресурсите с фокус върху здравните резултати и гарантиране на здравната сигурност и справяне с екологичните опасности и заплахите от инфекциозни заболявания.

Сред приоритетите са също така намаляването на преждевременната и предотвратимата смъртност, инвестиции в трансформиране на здравната система, ориентирана към потребностите на хората и прилагане на фокусирани стратегии за въздействие върху специфични проблеми на общественото здраве.

Като основно предизвикателство пред системата здравната стратегия посочва първото място на България по смъртност и последното по продължителност на живота в ЕС. През 2021 г. коефициентът на обща смъртност в България e 21.7‰, като средно за ЕС-27 коефициентът на смъртност през 2020 г. е 11.6‰.

Предизвикателство е и челното място на България по детска смъртност в ЕС. През 2021 г. детската смъртност в България е 5,6 ‰ (на 1 000 живородени деца), при 3,4 ‰ средно за ЕС. Подобно е сравнението по показателите за перинаталната, неонаталната, постнеонаталната детска смъртност. Интегралният показател, характеризиращ вероятността за умиране на децата преди достигане на 5-годишна възраст, е с два пъти по-високо ниво от средното за ЕС.

Сред останалите предизвикателства са посочени първото място по заболеваемост и смъртност от сърдечно-съдови заболявания; онкологичните заболявания; психичните болести; демографската криза; липсата на донори и водещото място на България по най-ниски разходи за здравеопазване на глава от населението в ЕС, които използва неефективно, а българите плащат най-много от джоба си.

На утрешното заседание депутатите ще задават и актуални устни въпроси на министъра на здравеопазването д-р Асен Меджидиев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   hu$*

User Avatar Гост 01.12.2022 12:43:58

Ако имаше комисар по здравеопазването ,а за съжаление в ЕС няма, има само комисар по потреблението. Та ако имаше такъв комисар и комисия ,която проверява адекватността на здравните системи, то тази кочинка българия отдавна щеше да бъде изхвърлена от съюза, защото здравната и система е не реформирана, комунистическа ,упадъчна и лекарите получават възнаграждение по-ниско от сенегалски копач на канали в Германия ,.много под онези 7.5евро на час задължителни в съюза като минимална работна заплата. Дори не говорим за заплата на хора с висше медицинско образование, а за обши работници в ЕС. При огромни щения на простия и народ за германско здравно обслужване. Срам за тази скапана държава и държавно управление с претенции да е нещо различно от Сомалия А гнусната политическа класа комуняги непрекъснато пише фекални измислени стратегии и доклади и се подиграва с лекаи и медсестри.

User Avatar стар доктор 01.12.2022 11:18:27

Работя в ТЕЛК за по-малко от 1000 лева чисти месечно.

User Avatar Гост 30.11.2022 23:02:19

Да го питат колко струва труда на здравните работници. Беше обещал в средата на миналия месец една методика...

Още от Новини