
Депутатите приеха окончателно, на две последователни четения, удължаването на бюджета на държавата, респективно и на тези на НЗОК и Държавното обществено осигуряване за 2025 г. Това стана след целодневно заседание, традиционно изпълнено с „политически трикове“, обиди и почивки.
Припомняме, за НЗОК това означава, че през следващата година до приемането на нов бюджет фондът ще разполага месечно с 1/12 от средствата, заложени в тазгодишната финансова рамка.
Според заложеното в нормативната уредба, т. нар. „удължителен закон за бюджета“ трябва да действа в рамките на три месеца, след което трябва да бъдат приети нови бюджети.
Междувременно от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) внесоха в парламента своето становище по „удължителния закон за бюджета“.
БАПЗГ приема необходимостта от временна уредба на финансирането на Националната здравноосигурителна каса, но изразява притеснение, че продължителното прилагане на остарели финансови параметри не отразява реалните нужди нито на пациентите, нито на хората, които се грижат за тях, се казва в становището – единственото, което е постъпило в парламента по законопроекта.
Според организацията устойчиво развитие на здравната система е невъзможно без мотивирани и достойно възнаградени професионалисти по здравни грижи. Затова БАПЗГ настоява човешкото измерение на здравеопазването да бъде водещо при вземането на бюджетни решения.
„БАПЗГ разбира логиката на този подход като временна мярка за стабилност. В същото време не можем да подминем факта, че системата на здравеопазването от години функционира при сериозен недостиг на професионалисти по здравни грижи. Натоварването на персонала, застаряването на кадрите и недостатъчното заплащане са реални проблеми, които не могат да бъдат „замразени“ без последици. Запазването на финансовите параметри от 2025 г., макар и временно, означава отлагане на така необходимите решения за подобряване на условията на труд и за по- справедливо остойностяване на грижата, която професионалистите по здравни грижи предоставят всеки ден“, пише в становището на съсловната организация.
Според БАПЗГ при изготвянето на бюджета на НЗОК за 2026 г. трябва да се предвидят ясни и целенасочени мерки за подобряване на заплащането и условията на труд на професионалистите по здравни грижи, включително чрез въвеждане на прозрачна система за остойностяване на дейностите, извършвани от специалистите по здравни грижи. Съсловната организация отново настоява да се осигури реален диалог с професионалистите по здравни грижи при обсъждането на параметрите на бюджета на НЗОК.
Коментари по темата