burevestnik.bg - Мобилна версия


Парламентът окончателно прие Закона за съсловната организация на магистър-фармацевтите

Парламентът окончателно прие Закона за съсловната организация на магистър-фармацевтите

Парламентът окончателно прие Закона за съсловната организация на магистър-фармацевтите на последното за сезона заседание днес.

Депутатите от БСП отново изразиха становището си по отношение на представителността на конгресите и общите събрания на Българския фармацевтичен съюз (БФС), която според тях ще е в ущърб на малките колегии.

В първоначалния вариант на законопроекта, предложен от МС, делегатите за конгреса на БФС трябваше да бъдат излъчвани по един на 20 души, а в сега действащия Закон за съсловната организация на магистър-фармацевтите - по един на 10. БСП се обяви изобщо против приемането на изменението и предложи да остане действащия към момента принцип. „Не може парламентът да се меси в работата на съсловните организации, тъй като по този начин нарушаваме тяхната автономия. Тъй като обаче има направени предложения от Министерски съвет, нашето предложение е да остане стария вариант“, каза депутатът от БСП д-р Иван Ибришимов.

Според него изборът на един делегат на 20 човека ще намали представителността на малките колегии. Той изрази съгласие, че броят на членовете на БФС се увеличава и вече е близо 6600, както и че съответно трудно се събира кворум при 660 делегата на конгрес, но нарастването ставало само в големите колегии от порядъка на София, Пловдив, Варна и не касаело малките.  

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ и на здравната комисия д-р Даниела Дариткова заяви, че ако на конгресите делегатите се излъчват по един на 15 души,  това ще гарантира представителност и няма да затрудни работата им. Като пример тя даде останалите съсловни организации като в БЛС се избира един делегат на 75 души в колегиите, в БЗС - един на 25, а в БАПЗГ - един на 20. В крайна сметка депутатите приеха компромисното предложение на д-р Дариткова. 

Парламентът прие общото събрание на регионалната фармацевтична колегия се формира на делегатски принцип при норма на представителство един делегат на трима членове. По предложение на д-р Дариткова отпадна и предложението на МЗ решенията на органите на БФС на национално равнище са задължителни за регионалните колегии и за членовете на БФС.

Парламенът отхвърли и спорното предложение на МС решенията на органите на БФС на национално равнище да са задължителни за регионалните колегии и за членовете на БФС.

 „Опитали сме да намерим баланс на принципа, на който той е постигнат при останалите съсловни организации“, каза д-р Дариткова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   %g1J

Още от Новини